- В Германия управляващата коалиция губи гласове, което може да доведе до оставка на канцлера Ангела Меркел
- Крайнодясната "Национален сбор" печели изборите във Франция
- В Гърция СИРИЗА изненадващо губи от дясната "Нова демокрация"
- В Румъния се очертава сериозен политически земетръс
На изборите за новия Европейски парламент има двама скромни победителя - Европейската народна партия и Партията на европейските социалисти. Двете партии спечелиха най-много гласове, но подкрепата за тях падна със средно 20% спрямо 2014 г.

"В ЕНП нямаме усещане за победа, тъй като губим гласове, но сме щастливи да сме първи", каза кандидатите на партията за председател на Европейската комисия Манфред Вебер. В ЕНП членуват ГЕРБ и ДСБ. Кандидатът на ПЕС Франс Тимерманс пък заяви, че неговата формация (член на която е БСП) трябва да да приема резултат на изборите с известна скромност. Особено тежки загуба на гласове десните имаха в Германия, а във Франция на практика се превръщат във второстепенна сила. Социалдемократите също понесоха поражение в Германия, малка че в Италия се върнаха на политическата сцена.
Големите печеливши са всъщност на трето и четвърто място. Коалицията между либералите, френската "Ренесанс" на Емаюел Макрон и румънският Анти-корупционен алианс, както и Зелените/Европейски свободен алианс увеличават бройката си евродепутати с около 25%. "Тази вечер е историческа, тъй като в Европа вече има нов баланс на силите", каза след приключването на изборния ден лидерът на либералите в Европейския парламент Ги Верхофстад.
По-скоро губещи са националистическите партии (най-общо партиите, които искат сериозно отслабване на правомощията на ЕС за сметка на страните членки), които не успяха да надскочат тавана си. Трите евроскептични политически групи - Европейските консерватори и реформатори (в която основан роля вече играе полската "Право и Справедливост"), Европа на нациите и свободата (в чиято основа е италианската "Северна лига" и френската "Национален сбор) и "Европа на свободата и пряката демокрация" ще имат едва 22% от местата в Европейския парламент. Ако не се броят депутатите на партия Brexit, реално трите евроскептични групи ще имат още по-малка тежест.
Британската партия Brexit, която е най-чиста проба анти-ЕС партия, печели категорично изборите във Великобритания и ще има толкова депутати в Европейския парламент, колкото и христяндемократите на германския канцлер Ангела Меркел. Но победата й на практика е вече изконсумирана, тъй като Обединеното кралство вече е с единият крак вън от ЕС. В останалите стари членки на ЕС националистите удрят тавана си. Въпреки че победата на "Национален сбор" на Марин Льо Пен във Франция беше унизителна за президента Еманюел Макрон, крайнодясната партия, която традиционно печели изборите за Европейски парламент в страната, има малко по-слаб резултат от 2014 г. и вероятно ще има с двама евродепутати по-малко. В Гърция, обратно на социологическите проучвания, печели дясната "Нова демокрация", което принуди премиерът Алексис Ципрас да обяви предсрочни избори. Оказа се, че лявата популистка СИРИЗА е изгубила чара си докато се опитваше да стабилизира страната.
Категорично добър резултат националистите имат в Полша и Унгария. Управляващата във Варшава "Право и справедливост" постига исторически най-добрият си изборен резултат с малко над 43%, а управляващата в Будапеща "Фидес" има над 50% от гласовете на унгарците.

Коалиционната аритметика
Изходът от изборите позволява формирането на няколко възможни коалиции. ЕНП сама не може да формира управляваща коалиция, тъй като няма съюзници вдясно. Преди вота се спекулираше за възможността християндемократите да обединят усилия с либералите (с които досега дефакто бяха в коалиция) и със зелените. Сметката обаче не излиза.
На теория партиите с ляв уклон - ПЕС, либералите, зелените и Европейска обединена левица/Северна зелена левица, както и гръцката СИРИЗА и италианското движение "5 Звезди", могат да съберат необходимите 376 места. Проблемът е, че между тях има сериозни неразбирателства. Например френският президент Еманюел Макрон не иска да работи с френските комунисти, нито с италианските леви популисти от "5 Звезди".

Животът на ЕНП, ПЕС и либералите се усложнява и от факта, че в техните редици може да има бегълци. Християндемократите замразиха членството на унгарската "Фидес" (която печели 15 места в европарламента) и тя заплашва да напусне групата. Социалистите пък имат подобни проблеми с румънската социалдемократическа партия, която на всичко отгоре иска да сложи и край на кариерата на Тимерманс.
ПЕС имат проблем и с факта, че доброто им представяне се дължи на присъствието в техните редици на британските лейбъристи, които може да си тръгнат, ако Великобритания напусне ЕС до 31 октомври (когато е последната определена дата за Brexit). Без лейбъристите партията всъщност отбелязва най-големия спад в броя на евродепутатите си спрямо 2014 г.
На практика, за да има стабилна коалиция тя трябва да се съставена от четирите най-големи партии. Но това няма да е лесно.
Франс Тимерманс, както и Маргрете Вестагер, сегашният комисар по конкуренцията и кандидат на либералите за председател на ЕК, казаха, че техните формации ще търсят "прогресивна коалиция". Тимерманс не изключи възможността за четирипартийна коалиция, но подчерта, че тя трябва да е на базата на обща платформа. Социалдемократите, либералите и зелените заявиха, че има три приоритета - борбата с климатичните промени, социалните неравенства и справедливото облагане с данъци.

Кандидатът на ЕНП за Европейската комисия Манфред Вебер на няколко пъти вече каза, че има малко по-различни приоритети, особено в областта на климатичните промени. Което означава, че предстоят тежки преговори за постигането на компромис.
Правителствените ръководители на страните членки - които имат задачата да издигнат бъдещия председател на Европейската комисия се събират не неформална среща във вторник (28 май), за да обсъдят подхода си. Решението трябва да се вземе в началото на юни, но ако има противоречие, селекцията ще се проточи след лятото. Мандатът на настоящата ЕК изтича в края на октомври, като Европейският парламент трябва да е одобрил новите комисари до тази момент.
Резултати в някои от страните членки:
Най-важният резултат от изборите в страната е загубата на управляващата "Франция Напред" от националистическата Национален сбор. Партията на Марин Льо Пен спечели евроизборите и през 2014 г., но от президентските избори през 2017 г. противопоставянето между нея и президента Еманюел Макрон е много лично. Макрон си беше поставил като задача да победи анти-ЕС партията на Льо Пен (която през 2016 г. агитираше за Frexit) и това прави загубата му много унизителна.
Очаквано партията на канцлера Себастиан Курц печели изборите, но Партията на свободата, въпреки скандала #Ибисагейт, успява да се задържи на повърхността, като почти няма загуба спрямо 2014 г. FPO все пак губи 9 пункта спрямо последните парламентарни избори в Австрия през 2017 г.
- В Германия управляващата коалиция губи гласове, което може да доведе до оставка на канцлера Ангела Меркел
- Крайнодясната "Национален сбор" печели изборите във Франция
- В Гърция СИРИЗА изненадващо губи от дясната "Нова демокрация"
- В Румъния се очертава сериозен политически земетръс
На изборите за новия Европейски парламент има двама скромни победителя - Европейската народна партия и Партията на европейските социалисти. Двете партии спечелиха най-много гласове, но подкрепата за тях падна със средно 20% спрямо 2014 г.

Благодарим ви, че четете Капитал!
Още от Капитал




5 коментара
Аналитичната ви култура е потресаващо ниска. Либералстващата ви прогностика е катастрофа.
И кво стана с ПС след Ибисагейт? Не може да се мерят резултати от евро с парламентарни избори! Спадът е реално няма и 2,5%.
Защо не пишете за Франция: Льо Пен изви шията на Макрон.
В Италия "крайнолевите" и "крайнодесните" ще ви докарат до инфаркт, защото продължават да печелят заедно.
Какво ни занимавате с Малта и Кипър, а не пишете какви са резултатите на Качински в Полша, на Фицо в Словакия,на Орбан в Унгария?
Ледът се пука, г-да съдебни заседатели! Либерализмът е мъртъв.
До коментар [#] от "
amidala
":
Не сте свикнала с крещящата им аналитична посредственост. Капитал извади калкулатора и взе да сборува колко плюс колко и с кои още ще има мнозинство. А кои кои са, тенденциите, настроенията и разликите в нагласите в западна и източна Европа - къде ти!
Само лаиците в К могат да са идненадани от срива на тущашната дълго управлявала Сириза на Ципрас. Тя катастрофира с три неща: угодничеството пред Тройката, сговора за Македония и връщането към проамериканизма. Гърците помнят и не прощават. Неа демократия не им е много насърце, но е единствената, която можеше да свали Ципрас. И реалто го сваля.
И сега гърците ще дишат във врата на НД.
Така се възпитават политици. В това отношение гръцките политици много повече се интекесуват от Кателарина и Димитрис, отколкото от Макрон и Меркел.
Кога ли ще поузреем...
До коментар [#1] от "amidala":
Евроскептиците са малко и разединени. На практика с напускането на ОК силите им спадат с около 20%.
Нощуващият във форума, да си чул ОК да е излязло?
До коментар [#3] от "Георги Георгиев":
Некадърност, "Гарантирана от ГЕРБ".
Дано електорътът се усети, като вместо за лекарства и пенсии парите от данъците му отидат да връщат глобите на гербаджийските и турските бонзи, построили с европари къщи за тъщи.
Айде, молете се Бойко, който бастиса държавата, да влезе в ролята на Супер Бойко.