Българката, която потопи Мозамбик в дълг
Схемата, в която Детелина Събева е участвала, е поредният пример за проблемите с вътрешния контрол и колаборацията с корумпирани режими в световното инвестиционно банкиране


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
"Чудесно, братко. Консултирах се и те моля да заделиш 50 милиона пилета. Какъвто и брой пилешко да имаш, ще добавя 50 милиона от моята порода."
Това съобщение, звучащо като банален откъс от делова кореспонденция за бройлери, едва ли би развълнувало мнозина. Поне докато не дойде и разшифровката. Авторът му е Теофило Нангумеле, представител на кабинета на президента на Мозамбик. Получателят е ливанецът Жан Бустани от регистрираната в Абу Даби холдингова група Privinvest, представяща се като "една от най-големите в света групи за строителство на морски кораби, подводници с двигатели на водород, суперяхти, офшорни конструкции и свързани с тях услуги". Бустани веднага препраща към свои служители съобщението "50 млн. за тях и 12 млн. за (...) (5%) ==> общо 62 млн. отгоре". А "пилетата" са милиони долари за подкупване на правителствени служители в Мозамбик и за лично облагодетелстване на международна престъпна група, в която се оказа, че участва и българката Детелина Събева.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове