Опасната игра на Матео Салвини може да разбалансира италианската икономика
Окуражен от изборния си триумф, Матео Салвини обещава да намали данъците и отново влиза в бюджетен сблъсък с Брюксел


Деян Димитров

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
- Италия остава един от основните рискове за еврозоната
- Надеждата е, че Салвини ще се спре навреме, преди пазарите да накажат Италия и ситуацията да излезе от контрол
"Икономическият проблем на Италия е нисък дългосрочен растеж. Идеята, че експанзионистичната фискална политика някак ще вдъхне живот на икономиката, е безполезна." Мнения като това на икономиста Томазо Моначели от Университета "Бокони" не изглежда да влияят на устрема на италианския вицепремиер Матео Салвини. "Аз не управлявам държава, поставена на колене", заяви триумфално той, след като неговата крайнодясна партия "Лига" спечели евроизборите в Италия, почти удвоявайки гласовете си спрямо последния парламентарен вот. Веднага след това вицепремиерът реши да действа с план за 30 млрд. евро за стимулиране на икономиката, включително въвеждане на плосък данък от 15%.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
Няма нищо лошо в свалянето на данъците. Повечето западни държави имат нужда от това, за да подкрепят растежа си.
Въпросът е, че като намаляваш приходите, трябва да намалиш и разходите. Във всеки държавен бюджет има много, много места, от които може да се реже. Странното е, че не се прави. Или ако се направи, се вдигат някакви социални разходи.
Не може да си горят бюджета и от двете страни. Няма как да стане. По-малките приходи вървят с по-малки разходи.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.