САЩ ще разследват френското намерение за облагане на техгигантите
Могат да последват американски санкции в отговор


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
САЩ възнамеряват да разследват френските планове за облагане с допълнителен данък големите технологични компании. Разследването на френския данък върху дигиталните услуги ще се извърши по силата на т.нар. параграф 301, тоест че несправедливо са засегнати американски компании. Това може да доведе ответни тарифи върху френски вина и автомобили, твърди Financial Times. Макар че има вариант и за договаряне на общо споразумение.
"Президентът Тръмп нареди да разследваме ефекта на това законодателство и да определим дали е дискриминационно или неоснователно и затруднява или ограничава американската търговия", посочва търговският представител на САЩ Робърт Лайтхайзър.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
Когато на задлъжняла франция и трябват спешно пари да погасява голям милярден дълг и да финансира "крехкавата и социална система" няма приятел. Има само данъци. Впрочем те са прави понеже малка или голяма фирма на територията на държава извършваща търговска дейност и генерираща печалба се облага с данък върху нея.
Амазон и др. генерират в европа огромни печалби без да плащат нито цент данък. Ако това са руски или други фирми то отдавна щеше да им налагът 25 % корпоративен данък. Но срещу американците не може да се рита, понеже лобисти и икономическ и военна сила и тнт.
Австрия гласува такъв закон а другите държави изчакват и губят пари. Надявам се всички ЕУ държави да гласуват такъв закон, който не е удар по американски и други европейски технологични концерни а защитава по малките на национална основа от нелоялна конкуренция. Например едан онлайн книжарница страда от дъмпинга от амазон наложен чрез него с помоща на негови фирми. Тази книжарница плаща данък в съответната държава а амазон не. Затова и може да си позволи такива цени. Тоест амазон пак ще има по ниски цени но една част от печалбата ще остава в държавите от ЕУ и печалбата на амазон ще бъде по малка.......
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.