Министерството на външните работи на Турция обяви, че страната няма да се откаже от сондажите за газ и петрол край Кипър въпреки обявените в понеделник вечерта санкции от Европейския съюз (ЕС), съобщава Reuters.
Според позиция на министерството ЕС е показал колко "предубеден и пристрастен" е по въпроса за Кипър. Анкара също така обвинява ЕС, че не споменава в позициите си т.нар. Севернокипърска турска република, призната единствено от Турция. Затова решението няма "дори най-малко да повлияе на решимостта ни да продължим с дейностите в Източното Средиземноморие", се казва още в позицията.
Европейските лидери многократно са посочвали, че стоят зад позицията на Република Кипър като страна, членуваща в блока.
Турция попада в момента в безпрецедентна ситуация да бъде едновременно санкционирана и от ЕС, и от САЩ. До края на седмицата се очаква Вашингтон да обяви мерки срещу Анкара заради закупуването на руски зенитни ракети С-400. Двойният натиск може да доведе до икономически проблеми за Турция и обезценяване на валутата.
Какви са санкциите
В понеделник вечерта външните министри на страните от ЕС одобриха санкции срещу Турция заради разполагането на два нейни кораба за сондажи за петрол и газ в икономическата зона на Кипър без съгласието на властите в Никозия.
Външните министри на Германия, Австрия и Холандия заявиха, че действията на Анкара от последните седмици са неприемливи. Приетите санкции обаче имат предимно символичен характер.
Пакетът от мерки включва:
- орязване на 146 млн. евро от предприсъединителните фондове за Турция, с които страната да постигне стандартите на ЕС;
- замразява се инвестиционната дейност на Европейската инвестиционна банка в Турция;- в случай на несъобразяване или последващо ескалиране на напрежението ЕС е готов да нови мерки срещу физически лица и компании, свързани със сондажите.
Така на теория 27 от страните в съюза подкрепиха Кипър, макар че в Никозия призоваваха за доста по-решителни действия. За ЕС обаче е важно да продължи връзките с Турция в енергетиката, борбата с тероризма и спирането на нелегалните имигранти.
За периода 2014 - 2020 г. Брюксел е предвидил за Турция около 5 млрд. евро предприсъединителни еврофондове, но те бяха орязани още миналата година заради нарушаване правата на човека и нежеланието на президента Реджеп Ердоган при тези условия да продължи сближаването със съюза.
Спорът
Анкара защитава позицията, че нейните кораби действат съгласно разрешителни, издадени от т.нар. Севернокипърска турска република – тя е създадена след нахлуването на турската армия на острова в средата на 70-те години и е призната единствено от Турция. В Кипър смятат тази част от острова, населена предимно с етнически турци и преселници, за незаконно окупирана след 1974 г.
Турция е на мнение, че компромис може да се постигне, ако Европа и Никозия приемат, че кипърските турци имат същите икономически права върху шелфа на страната и решенията им се признаят наравно с тези на кипърското правителство.
Министерството на външните работи на Турция обяви, че страната няма да се откаже от сондажите за газ и петрол край Кипър въпреки обявените в понеделник вечерта санкции от Европейския съюз (ЕС), съобщава Reuters.
Според позиция на министерството ЕС е показал колко "предубеден и пристрастен" е по въпроса за Кипър. Анкара също така обвинява ЕС, че не споменава в позициите си т.нар. Севернокипърска турска република, призната единствено от Турция. Затова решението няма "дори най-малко да повлияе на решимостта ни да продължим с дейностите в Източното Средиземноморие", се казва още в позицията.
3 коментара
Изкушението ми е колосално: Турция и спецификите на националната психология! Две теми, на които никога не мога да откажа!
Всъщност те са преплетени с други две: санкциите срещу Турция и новата геополитическа ситуация, с която санкциониращите изобщо не щат да се съобразят.
По санкциите –
Това са механизми, влизащи в драстично противоречие с всички издраскани в мозъка ни постулати на господствата неолиберална доктрина. Реално санкциите са насрещния вятър, който отвява турския кораб в обратната на желаната посока. Целта им е да предизвикат криза – икономическа, финансова, а оттам и политическа, която да смени политическия модел в Турция. Може би в САЩ, в Германия, Испания и прп. това в някаква степен ще сработи. Заради мигрантските драми ХСС/ХДС загуби тежест и избуяха Алтернатива-та и неонацитата. В Турция няма никакъв шанс електоратът да се прехвърли към кемалистите, например.
Кризата, фалитите, скокът на безработицата и обедняването просто ще дадат невероятната възможност на Реджеп да посочи виновниците за всички злини – Западът, който и така, и така отдавна е отмилял на огромното мнозинство турци. Националистическата политика на Ердоган и военните акции срещу кюрдите му дава небивала подкрепа в Турция и от турците по света. Вместо да извадят очи, санкциите ще изпищат веждите на Ердоган и ще му дадат възможността да перфектно да мотивира геополитическия завой на Турция. Защото единствената възможност да се реализира доктрината му за засилващото се влияние на Турция от Алжир през Централна Африка,Катар, Иран и Средноазиатските републики та чак до Синцзянския район в Китай е смяната на посоката.
Е, Западът му помага с всички сили... Хеле пък, ако в Сирия от американски бомби загинат турски войници, на изблиците на турския антиамериканизъм ще зверят и в Иран, и в С.Корея..
А, и Бабаджан обяви, че отлага сформирането на партията си. В новата ситуация никой няма да й обърне внимание...
За американските санкции:
В тях има нещо келешко: през 2015 Турция иска Patriot. САЩ й отказват. Иска да купи китайски ракети. САЩ й забраняват. През 2017 г. договаря руските С-400. САЩ вече настояват да купи Patriot, които са два пъти по-скъпит и доста по-несъвършени от руските.
За евросанкциите:
Турция е страна-гарант по Гаранционния договор от 1960 г, с който Кипър получава независимост от Британската империя. И военните акции от юли и август 1974 г. са в стриктно изпълнение на чл. 4 от договора. Той като че е писан за този случай!
ЕС 45 г. не си мръдна пръста за разделен Кипър, но когато замириса на газ, взе да се прави на мъж. На доста несубектен мъж... В това отношение политиката на Турция към СКТР е неизменна.
За геополитическата ситуация:
Ердоган отвръща на санкционната политика на целокупния Запад срещу Турция по един изключително адекватен и сплотяващ нацията начин: национализмът и размахването на кюрдската заплаха, която за турците е съвсем сетивна.
Турските войски демонтират бетонните ограждения в източната част по границата със Сирия. Видимо предстои военна операция. Готови за атака са 50 турски танка и друго тежко въоръжение. Най-вероятната посока на удара е между сирийските градове Кобане и Тел Абиад, в които са съсредоточени проамерикански кюрдски милиции от СДСили. Те нямат никакъв шанс срещу редовна армия. Придадените им американски спецчасти – също. От вчера в района начесто летят американски самолети...
Ердоган не оставя на американците полезен ход:
- ако се оттеглят и предадат отново кюрдите, ще станат за посмешище;
- ако атакуват съюзника си, НАТО става просто някакъв пътуващ цирк. И пак посмешище...
Да, на мнозина тук няма да им хареса, но в момента Реджеп Тайип раздава картите. И бута повече от полагащите му се аса в ръкава си...
Значи САЩ може по същия начин да си създаде една република в Кипър, сам да си я признае, да получи подкрепата й за нефтени проучвания и да си прати военната флотилия там.
Just business...
Гошко, точно със създаването на републики Америка стана за смях - то не бяха арабски пролети, оранжеви и прочее революции. Но пък навсякъде си праща флотата и си вре гагата в чуждите работи