Франция надминава Италия по размер на дълга

През първото тримесечие публичният дълг на страната нарасна до 99.6% от брутния вътрешен продукт

Правителството на президента Еманюел Макрон има за цел да постигне съотношение от 98.9% до края на тази година.
Правителството на президента Еманюел Макрон има за цел да постигне съотношение от 98.9% до края на тази година.
Правителството на президента Еманюел Макрон има за цел да постигне съотношение от 98.9% до края на тази година.    ©  Reuters
Правителството на президента Еманюел Макрон има за цел да постигне съотношение от 98.9% до края на тази година.    ©  Reuters

Франция задмина Италия по размер на дълга и така се превърна в държавата с най-голям дългов товар в абсолютни стойности в еврозоната, съобщава Bloomberg, позовавайки се на тримесечните данни на Евростат. Съотношението на дълга към БВП възлиза на 99.6%, докато това на Италия е 132%. Разходите за заеми са далеч по-ниски от тези на Рим, но новината може да подкопае "моралните основи" на Париж в обвиненията към италианското правителство за "противоречивите му бюджетни планове".


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    ivan_mitev57 avatar :-|
    Иван Митев
    • - 1

    Европейската централна банка (ЕЦБ) работи по грешен начин и тази неправилност е същественият причинител за държавните дългове в еврозоната.
    Сега трилиони евро държавни заеми в еврозоната не са достатъчни обществеността да осъзнае допускането на фатална европейска грешка.
    Ако ЕЦБ работеше по правилен начин, държавите от еврозоната нямаше да имат сегашните дългове.
    Устойчивият европейски държавен просперитет е възможен, когато ЕЦБ работи по правилен начин.

    Нередност?
  • 2
    ausbilder avatar :-|
    ausbilder
    • + 1

    Основният причинител на дългове са популистките политици и държавите, които ги избират (основно южноевропейските). Тези държави имат МНОГО ДЪЛГА традиция в разхищаването, която съществува много преди да има ЕС и ЕЦБ. Тази политика се корени в мисленето, че мога да работя по-малко, по-леко, по-нискокачествено, да пилея пари, НО искам да имам същия стандарт на живот като тези, които работят по-ефективно и управляват парите си по-разумно от мен.

    Нередност?
  • 3
    ruark avatar :-|
    ruark
    • + 1

    До коментар [#1] от "Иван Митев":

    Това е отчасти вярно.
    1. ЕЦБ няма право да финансира ЕУ държавите. това е основна директива. НО тя изкупи дълг от ЕУ държавите незконно поради следните причини: заради финансовата криза ЕУ държавите задлъжняха доста заради спасяването на местни банки и гърция беше практически фалирала. ЕЦБ изкупи скъпи ЕУ държавни облигации с необезпечени пари от големите банки които изкараха пари от тази дейност и внесе внушение на световните пазари за стабилност на системата, тоест държава от еу ще бъде спасена от фалит. По този начин западните държави рефинасираа дълговете си като ги замениха с много евтини дългосрочни облигации. Така ЕЦБ облекчи ЕУ държавите. Приходите от лихви на ЕЦБ се разпределят процентуално на централните банки от ЕУ държавите, така се спомага за бюдбетните дупки.
    2. Китай купи за почти за билион и половина облигации от еврозоната. Всички други големи икономики и банки притежават допълнително ЕУ облигации. Така ЕУ Валутата е силно зависима от Китай и други големи спекуланти, хеджфондове и големи банки.
    При един трус би имало сериозни последици в ЕУ зоната. Така ЕЦБ беше принудена незаконно да изкупи за близо два билиона скъпи облигации за да даде знак че ако спекулантите атакуват еворото или дадена ЕУ държава, ЕЦБ би се намесила ако се застраши стабилността на валутата. Тоест не всички заеми от ЕУ зоната трябва да се намират в чужди ръце.
    Американците имат ФЕД, пропаганта и военна мощ за да спасяват банки и техният долар. Японци, Китайци имат своите централни банки и резервни чужди валути, като при необходимост да спасяват техните си валути и банки.
    Една отделна държава от ЕУ не може да спаси Еврото.
    А проблема е, че кризата с отделните ЕУ държави я преживяхме от атаката на рейтингувите агенции.
    Порблема е че банките имат висока ликвидност в ЕУ и дават огромни имобилни кредити заради ниският лихвен процент и затова цените на имотите поскъпнаха прогресивно и продължават са скачат. Това е бомба със закъснител..... Дано ЕЦБ има план Б за предотвратяване на спукване на балона в имобилния сектор, който ще повлече и банките надолу и ще сриине доверите в еврото.....


    Нередност?
Нов коментар