Търговската война между САЩ и Китай се разгоря с нова сила
Двете страни си наложиха взаимно мита, Тръмп "заповяда" американските компании да се изтеглят от Китай, Уолстрийт се потопи


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Търговската война между САЩ и Китай ескалира до най-високото си ниво, откакто американският президент Доналд Тръмп започна преди повече от година опитите си да промени бизнес отношенията между двете най-големи икономики в света. Само за броени часове в петък и в събота през нощта Пекин и Вашингтон си наложиха взаимно нови мита, а Тръмп поиска американски компании да се изтеглят от Китай. Пазарите очаквано реагираха с понижения – водещите индекси на Уолстрийт отстъпиха с между 2.4 и 3%, доларът и петролът поевтиняха, а златото поскъпна с близо 2%. Очакванията са с началото на новата седмица спадът да се пренесе в Азия и Европа.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
11 коментара
Масовизирането на понятието "търговска война" е опростенчество и нищо неговорещ шаблон, целящ повече да прикрие, отколкото да характеризира.
Нещо като заместването на грозната, но вярна думичка "кочина", запазила се днес във вида си от времето на Ивайло, с ефемизма "свинете от задния двор".
Увеличените американски митнически тарифи за китайското карго и ответната реакция на Пекин е само елемент от опитите на САЩ да задушат Китай като много близка алтернатива на американската световна хегемония.
Всъщност САЩ водят пълноценна хибридна война срещу Китай, като не рискуват единствено да влязат в директен военен сблъсък. Защото отсега е видимо, че шансовете да го спечелят клонят към нула.
1. САЩ забраниха износа на петрол от Иран и Венецуела, които са основните доставчици на Пекин с цел те да се наместят на китайския пазар;
2. САЩ затвориха американския пазар и опитаха и този на сателитите си за китайските високотехнологични гиганти ЗТЕ, а после и на Хуауей, което подсети Пекин, че трябва да ускори създаването на своя операционна система и софтуер, независими от американските;
3. САЩ по навик от цветните революции стоят зад протестите в автономния район Сянган. Дори председателката на Камарата на прадставителите демократката Нанси Пелоси онзи ден инициира приемането на специален закон - Акт за съблюдаване на човешките права и демоикрацията в Сянган;
4. САЩ опитват да натикат Китай в ДРСМР 2.0 и ДСНВ 4.0;
5. САЩ сключиха експресна сделка с Тайван за доставка на 66 изтребителя Ф-16 блок 70 и танкове Абрамс. В отговор Китай по абсолютно америкаски тертип наложи санкции върху компаниите и физическите лица, замесени в сделките;
6. САЩ продължават провеждането на мащабните ежегодни военни учения в Ю.Корея, както и разполагането на ракутните установки ТНААД, които оттам покриват почти цялата китайска територия;
7. САЩ чрез кредитиране от МВФ и СБ опитва да изгони Китай от Африка.
Всичко това как се вмества в понятието "търговска война"!?
В Китай. Влиза шефа в работилницата и казва:
- За два дена искам да направите целия обект - без тън мън...
И Тън Мън станал и си отишъл...
:D :D :D
Още вицове на https://haha.bg/
Накрая ще се окаже, че САЩ са фалирали, и Бай Дончо с митата иска да си оправят бюджета ;)
До коментар [#3] от "mickmick":
Само с мита не става. Много са вътре. Досега на два пъти се измъкваха с голяма война, ама този път си отвориха прекалено много фронтове и ако шукнат, мнозина световни лидери ще се погрижат между Канада и Мексико да се появи силно радиоактивен изкуствен канал...
Ум ми го не побира как "бай Дончо", който се изживява като родител 1 и родител 2 на световната демокрация, му хрумва да нарежда на частни корпорации с бюджет колкото на цял континент къде и как да си ситуират производствата?!
То все едно Булгарбаши да нареди на Фолсваген да си прати завода точно в Кремиковци на площадката, купена на безценица от ПИБанка на Цеко!
Империите умарат поразително еднакво: в разгул, разврат и чувство за богоравност.
Доста преди това грантовете към лакеите спират.
Мисля си, има ли вариант при, който на Ейпъл ще й излезе по-евтино да пренесе част от производството обратно в САЩ, от колкото да не може да внесе готова продукция и от там да трупа загуби?
Има и нещо друго, днес единствената причина да няма напълно роботизирано производство е, че прекалено много хора ще останат без работа. Същевременно технологиите са се развили до такава степен, че наистина няма нужда от хора или поне много по-малко от сега заетите в производството. Та се чудя, няма ли вриант да отвориш нов завод и вместо 1000 човека персонал да имаш само 100?
[quote#4:"D-r D"]Империите умарат поразително еднакво: в разгул, разврат и чувство за богоравност[/quote]
Не бързай да ги погребваш щатите. Щото и Хрушчов щеше да ги гроби, ама накрая СССР беше погребан.
А за Бай Дончо имам смесено мнение. От една страна, той е първият, който се захвана сериозно с Китай. Някой американски президент рано или късно трябваше да го направи. Даже идва малко късно.
От друга, бай Дончо с дърварските си изпълнения настрои всички срещу САЩ. Никоя страна (дори и САЩ) не можда спечели търговска или друга война, ако настрои срещу себе си останалия свят.
Хубавото на американската демокрация е, че на всеки 4 години има избори. Дори и Бай Доньо да спечели следващите, най-късно след 5 години ще е аут.
До коментар [#4] от "D-r D":
Имам два въпроса към Вас:
1. Чий съюзник сме и в ръководен от коя държава военен блок членуваме - в китайски или евроатлантически?!
2. Кой е президентът, благодарение на който България "оцеля" и не бе разпокъсана тотално между хищническите и съседи след края на Първата световна война?!
До коментар [#7] от "ulv44560576":
Простете, но питанията ви са прекалено наивни.
1. България като уручасана винаги е участвала в губещи военни конфигурации - в Тройния съюз през Първата, в Оста Рим-Берлин-Токио през Втората, в разпусналия се след краха на Съветската империя Варшавски договор и понастоящем в НАТО, който няма как да векува при течащото преформатиране на световните сили.
Да ви питам: вас попитаха ли ви дали искате страната ви да члленува във военен съюз след като току-що се е отървала от друг такъв?
Да, не са питали и прадядо ми, когато са го карали в услуга на кайзер Вилхелм ІІ да избива французи при Дойран.
Не са питали и дядо ми, когато с пушка при нозе е гледал как товарят солунските евреи в конските вагони за Аушвиц по нареждане на Химлер.
Не са питали и баща ми, когато са хвърлили полкът му в граничните стълкновения по островите на Марица.
Та това в какъв съюз сме в момента няма абсолютно никакво значение, защото патологично не можем да се оправим със стратегическото мислене.
Защо гърците можаха да кажат прочутото си ОХІ и влязоха в обречена война с Райха? Защо същото направиха сърбите? А защо ние застилахме с цветя както пътищата пред райхсвера, така и няколко години по-късно пред РККА?
Ами защото управниците на нашите съседи мислят исторически, а нашите гледат просто да не им секне властването.
И после: никой не може да задължи свободния човек да следва господстващата на момента идеология.
За мен НАТО е робство.
2. Удро Уилсън, най-големият приятел на България?!... Да, застъпвал се е на Парижката конференция 1918 г. Южна Добруджа да остане в БГ, както и Западните покрайнини и Беломорска Тракия. И кво е станало? Останали ли са? Не. Отишли са при победителите.
И какъв е тогава приносът на президента Уилсън - България е била бая одялкана.
Сигурно не знаете прочутата реплика на съветския външен министър Молотов след края на Втората: "Българи, бъдете спокойни. Вашите граници ще останат недокоснати!" И те са останали недокоснати.
На устата ми е да кажа, че Вячеслав Молотов видимо е по-голям приятел на БГ от Удроу Уилсън, но няма да го кажа, за да не получите хипертонична криза.
Историята трябвало да се познава, уж за да не се повтаря, но ние я повтаряме като фарс.
До коментар [#7] от "ulv44560576":
Отрязали са отговора на втория ви въпрос. Ще го напиша отново:
2. Президентът Удроу Уилсън действително се застъпва на Парижката конференция през 1918 г. Южна Добруджа, Западните покрайнини и Беломорска Тракия да не бъдат откъсвани от България.
И какво става?
Остават ли?
Не, Румъния взема Добруджа, Гърция - Беломорска Тракия и Тасос, Югославия - Западните покрайнини, а Турция - Одринска Тракия.
Какъв е реалният ефект от застъпничеството на обявения за най-голям приятел на България Удроу Уилсън?
Нулев.
Като чета вие няма откъде да знаете, но пак на Парижката мирна конференция, ама този път след края на Втората война, съветският външен министър Вячеслав Молотов произнася крилатата си фраза: "Българи, бъдете спокойни. Границите ви ще останат непокътнати."
Остават ли?
Да, остават предвоенните граници плюс присъединената на 7 септ. 1940 г Южна Добруджа.
На езика ми е, че Молотов е по-добър приятел на БГ от Уилсън, ама няма да го напаравя, за да на вдигнете кръвното.
Историята трябва да се познава в своята цялост.
До коментар [#6] от "Николов":
[quote#6:"Николов"]Не бързай да ги погребваш щатите.[/quote]
Империите, за разлика от биологичните видове, умират бавно, но също толкова необратимо.
Морталният имперски цикъл става все по-кратък. Ако преди да хвърли пешкира Римската е минала през няколковековна агония: делене на Източна и Западна, на загуба на земи и междуособици между куп местни феодали, нарекли се "императори", на Османската й трябват 2 десетилетия, на Руската - 5-6 г., а на Съветската - само 2: от 1989 до 1991 г.
По тази логика и на Американската ще й ядем житото.
Аз също се разкъсвам от противоречия по отношение на Тръмп. Допада ми, че като слон в стъкларски магазин разбута идеологемата на неолибералните глобалисти. Но опитва да я замести с изключително първични стоково-парични отношения в международните дела. Това, разбира се, подкопава доверието в империята и се приближаваме до житото...
Елементарна пропагандна идеологема на демократите, на които Капитал клакира, е че Д.Д.Тръмп е нещо като кръстоска на Екатерина Велика и Кралят Слънце - демек самовластен господар на Америка и каквото му хрумни, това става.
Това е далеч от реалността. Тръмп е еманация на разбиранията на една значителна част от американския национален промишлен капитал и макар и изключително дървено, но брани неговите интереси.
Оттам тръгва и конфликтуването с Китай. Само че, "Восток - дело тонкое" и там само с англосаксонски мурафети не минава.
Китай е новата млада империя. И не е нужно да четете Нострадамус - то се вижда с просто око.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.