Планът на Борис Джонсън Великобритания да напусне Европейския съюз (ЕС) на 31 октомври "без "ако" и "обаче" вече е сериозно разклатен, след като част от депутатите от собствената му партия подкрепиха опозицията в плановете ѝ да бъде задължено правителството да поиска отлагане на Brexit до 31 януари.
Гласуването за спирането на Brexit без сделка ще се проведе днес, но премиерът вече внесе предложение за свикване на предсрочни парламентарни избори, както беше обещал по-рано.
Отлагане на Brexit?
Днес Джонсън може да получи втори удар, ако този план бъде гласуван от депутатите. Това означава, че парламентът ще поеме управлението за това кога и как страната да напусне ЕС. Ако тази вечер законопроектът бъде одобрен, ще се избегнат щетите от напускането на страната без споразумение на 31 октомври, а правителството на Борис Джонсън ще трябва да изпълнява инструкциите на депутатите и да управлява в малцинство.
"Парламентът е на прага да подкопае преговорите с Брюксел", заяви Джонсън. Според него без заплахата за излизане без сделка европейците не биха направили допълнителни отстъпки по споразумението за напускане, на каквито Джонсън все още се надява.
Нови избори
За да бъде одобрено искането му за предсрочен вот, е нужно одобрението на поне две трети от членовете на Камарата на общините, т.е. и гласовете на опозицията. Още вчера основната опозиционна Лейбъристка партия заяви, че е готова за избори. Позицията на лейбъристите обаче се промени в сряда сутринта, след като партията обяви, че първо трябва да бъде приет законът срещу Brexit без сделка.
При предсрочни избори парламентът се разпуска, депутатите и министрите подават оставка и няма как правителството да поиска одобрение на извънредни средства или мерки. Но също така означава, че Джонсън, който теоретично има право с процедурни ходове да отложи деня на изборите за след 31 октомври, да не може по време на предизборна кампания да изведе страната от ЕС, тъй като вече депутатите са му забранили да го направи. В същото време Европейската комисия (ЕК) обяви вчера, че провеждането на избори във Великобритания не променя нищо по хода на преговорите. За отлагане на Brexit е нужно съгласието и на другите 27 страни от ЕС, а те най-вероятно ще предпочетат такова временно решение вместо хаос и несигурност.
Уволнения по бързата процедура
Всичките 21 депутати от Консервативната партия, които гласуваха против правителството снощи, бяха изключени от партията. Сред тях са бившите финансови министри Филип Хаманд и Кенет Кларк, бившият министър на правосъдието Дейвид Гоук, ексминистърът на развитието Рори Стюарт и внукът на Уинстън Чърчил Никълъс Соумс.Планът на Борис Джонсън Великобритания да напусне Европейския съюз (ЕС) на 31 октомври "без "ако" и "обаче" вече е сериозно разклатен, след като част от депутатите от собствената му партия подкрепиха опозицията в плановете ѝ да бъде задължено правителството да поиска отлагане на Brexit до 31 януари.
Гласуването за спирането на Brexit без сделка ще се проведе днес, но премиерът вече внесе предложение за свикване на предсрочни парламентарни избори, както беше обещал по-рано.
3 коментара
Макар и малко, явно все още има разумни хора останали в редиците на консерваторите!
За един ден Джонсън успя да загуби контрол над депутатите, да загуби най-важната инициатива на своето правителство и да обезкърви партията си.
Какво беше... "сами си го избрахте"...
На всичкото отгоре продължава да бълнува преговори с ЕС, които не съществуват.
Както The Guardian написа снощи в редакционен коментар, "Пантомимата на Джонсън ще свърши", просто защото неговата сила винаги е била в "театралниченето", но никога във вършене на реална работа. В Брюксел са озадачени от неговото твърдение, че "преговорите с ЕС напредват", защото той още не се е появил там за да преговаря. А той не е отишъл да преговаря, защото той самият няма план за преговори.