// К1: Средата / Свят
Вече не сте добре дошли
Враждебността към сирийските бежанци в Турция нараства. Това се превръща в политически проблем, който прелива и навън
- Проблемът вече се усеща от Гърция, където броят на пристигащите с лодки скача.
- ЕС обаче не може да представи трайно решение на ситуацията, което да помогне на Турция, но и да не допусне неконтролиран имигрантски поток да избухне.
Обръщането на курса е видимо - в последните месеци хиляди сирийци биват принуждавани да напускат големите турски градове, а властите откарват мигранти до границата със Сирия с автобуси и полицейски коли. Същевременно президентът Ердоган засилва офанзивата си за създаване на зона в Сирия, където да могат да бъдат изпращани бежанци. "Нашата цел е да заселим поне един милион от сирийските братя и сестри, които сега са в нашата страна в тази безопасна зона в Сирия", заяви той пред събрание на ръководството на управляващата Партия на справедливостта и развитието (АКР) в Анкара миналата седмица.
Промяната на атмосферата в Турция вече се усеща от Гърция. Страната бе принудена да вземе извънредни мерки, след като за първи път от 2016 г. (когато ЕС сключи споразумение с Турция за бежанците) в страната започнаха да пристигат с лодки от Турция по стотици мигранти на ден. Гръцкият премиер Константинос Мицотакис остро предупреди Турция да не се опитва да заплашва Гърция и Европа с цел да си осигури повече ресурси и помощ за план за разселване на бежанци в Северна Сирия. Но както пише в свой анализ за сп. Foreign Policy докторантът по политология в Brown University Селм Сазак, независимо дали ви харесват тактиките на Ердоган, "всеки трябва да си зададе въпроса какво се иска от Турция - да поеме чуждестранно население с размер на цяла една държава, да намери начин да плати за това и да го направи независимо какво мислят собствените й граждани".
Заради 3.6 милиона проблема
Нарастващата враждебност към сирийците стана видима около местните избори през пролетта, когато много от опозиционните кандидати размахваха бежанската карта. Един от спечелилите кметове от Републиканската народна партия (CHP) отпразнува първия си ден на поста, като отряза помощите за местните сирийци. Новоизбраният кмет на Истанбул Екрем Имамоглу (също от CHP) обещава нулева толерантност към нелегално работещите мигранти и скоро след встъпването си в длъжност разпореди бежанците, които не са регистрирани в града, да се върнат в провинциите, откъдето са дошли. Някои кметове са издали забрани сирийците да използват публичните плажове в техните градове, а други са заповядали сваляне на табелите на арабски език.
Всичко това е в тон с настроенията на турците. Проучване на Центъра по миграционни изследвания към Университета "Билги" показва, че над 85% от турците одобряват репатрирането на бежанци. Изострянето на нагласите се вижда в данните на социологическата агенция "Конда", които показват, че през февруари 2016 г. 72% са казвали, че нямат проблем със сирийските бежанци в техния град. Сега едва 40% от турците твърдят така.
"Тази промяна се дължи на обществената умора от присъствието на сирийците, влошаването на икономиката и начина, по който опозиционните партии използват сирийския въпрос", казва пред "Капитал" Басам ал Куатли, сирийски политолог и управляващ директор на RMTeam, изследователска организация за проучвания в Сирия. При нарастващата безработица сирийците, които работят нелегално, са все по-голям дразнител. През юни в Измир имаше инциденти с атаки срещу сирийци. "Всичко това доведе до промяна в подхода на управляващата АКР, за да оцелее политически в тази нова среда", посочва Ал Куатли. Или както го формулира Селим Сазак, "известният със силния си политически инстинкт и обсебеността си със социологическите проучвания Ердоган вижда надвисналата буря: антиимигрантската вълна в Турция сега е движение в търсене на лидер. И президентът трябва да действа, преди то да намери своя Матео Салвини."
Без изход
За момента депортациите са малко на фона на броя на сирийците в страната. Те обаче изпращат силен сигнал - от една страна, към политическите опоненти на Ердоган, че президентът работи по въпроса за намаляването на бежанците и, от друга, към Европа и САЩ, че трябва да помогнат на Турция да намери ново решение.
Продължаването на настоящата политика изглежда невъзможно. Ердоган твърди, че от 2011 г. насам правителството му е похарчило над 37 млрд. долара за осигуряване на подслон, здравни грижи и образование за сирийските бежанци. Дори числото да е преувеличено, пак е внушително, а осигурените от ЕС 6 млрд. евро по сделката с Турция са помощ, но недостатъчна. И със забавянето на турската икономика Анкара ще има нужда от повече подкрепа. Още повече че "гостите", както биват наричани бежанците (които всъщност нямат бежански статут в Турция, а им е осигурена "временна закрила", която позволява депортиране), няма изгледи да си тръгнат скоро.
"Връщането в Сирия не е опция за повечето от тях заради липсата на сигурност, стабилност и икономически възможности. Мнозинството биха предпочели да останат в Турция, но сега преосмислят опциите си и може да се опитат да стигнат до Европа", казва Басам ал Куатли.
Създаването на анклав в Северна Сирия би решило няколко проблема наведнъж. Разселването на значителен брой бежанци би свалило напрежението в Турция и политическия натиск върху Ердоган. Освен това би гарантирало, че сирийците няма да се впуснат в опасно пътуване към Европа или да бъдат изложени на опасност при връщането си в Сирия. Миналия месец САЩ и Турция се договориха по принцип за създаването на съвместно охранявана зона за бежанци близо до турската граница, но остават още много неизяснени детайли и трудни за изглаждане противоречия, включително по отношение на кюрдите. "Всичко ще зависи от желанието на САЩ да удовлетворят турските си партньори за сметка на амбициите на кюрдските си партньори", казва Басам ал Куатли. Въпреки честите срещи и демонстративната близост между Ердоган и руския президент Владимир Путин, Москва е против създаването на безопасна зона под чужд контрол с аргумента, че това би компрометирало териториалната цялост на Сирия.
И докато решение продължава да не се задава, както пише Селим Сазак, "Турция е тласкана към точката си на пречупване и започва да се пропуква". Парчетата от счупването ще се разлетят към Европа.
Капитал #37
Текстът е част от брой #37 на седмичника Капитал (13-19 септември). В броя ще прочетете още:
- Защо разследването срещу "Русофили" изглежда като за предизборна употреба
- ПИК-ът на отровената среда
- Повишена или понижена е България в новата ЕК?
Още по темата
Бежанците в Средиземноморието – повече рискове, по-малко перспективи за убежище
През последните години броят на смъртните случаи намалява, но преминаването става все по-опасно
24 ное 2019Япония беше ударена от най-мощния тайфун от десетилетие
Загинали са поне 18 души, а над 7 млн. бяха принудени да напуснат домовете си
13 окт 2019Турция напредва с офанзивата в Северна Сирия
Операцията стана възможна, след като в началото на седмицата САЩ решиха да изтеглят войските си от Североизточна Сирия
10 окт 2019Разривът между Турция и САЩ: Оръжията на раздора
Покупката на руската система С-400 ще е сигнал за геополитическа преориентация на Анкара и отдалечаването ѝ от Запада ще стане реалност
7 юни 2019Офанзивата в Идлиб може да има ужасяваща цена с 3 млн. души, които няма къде да отидат
14 сеп 2018Не за пръв път между Анкара и Вашингтон прехвърчат искри, но усещането е, че този път турският президент не прецени добре докъде може да стигне
16 авг 2018Как Тръмп разбърка пасианса в Сирия
Не изглежда Вашингтон да има ясен план какво да прави след удара
13 апр 2017
Тези избори утвърдиха експлоатацията на емоционални послания със съмнителна достоверност от всички водещи партии
11 дек 2019, 866 прочитания

За изпълнението на климатичните ангажименти до 2030 г. ще са необходими 260 млрд. евро допълнителни инвестиции на година
11 дек 2019, 988 прочитания
11 дек 2019, 13401 прочитания
11 дек 2019, 3000 прочитания
11 дек 2019, 2083 прочитания
11 дек 2019, 1708 прочитания
11 дек 2019, 1491 прочитания
Новият председател на ЕК Урсула фон дер Лайен иска Европа да е лидер по темата