Подкрепата на САЩ за Украйна е заложена на карта
Телефонен разговор през юли между двамата президенти доведе до процедура за евентуален импийчмънт на Тръмп


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
"Русия, ако слушате, надявам се, че можете да откриете 30 хиляди мейла (от личния сървър на Хилъри Клинтън - бел. ред.), които липсват", заяви Доналд Тръмп в края на юли 2016 г. в разгара на кампанията си за президент. Тогава това шокира мнозина, защото бе незаконен призив към разузнаването на чужда, и то враждебна, държава да се намеси в американските избори с очерняне на политическия му опонент. Това остана ненаказано, но три години по-късно сходна ситуация го превърна в четвъртия американски президент, срещу когото започва проверка за отстраняване от власт заради престъпна дейност.
Този път е намесена Украйна - с твърдения, че Тръмп е замразил одобрена преди година помощ от почти $400 млн. за страната, за да изнудва младия ѝ президент да му предостави информация, компрометираща бившия вицепрезидент Джо Байдън, потенциално основният опонент на Тръмп за изборите през 2020 г. След медийни разкрития, започнали от Wall Street Journal и Washington Post, президентът размрази парите на 12 септември часове преди обсъждане в Сената на поправка в закона за отбраната, с която да му се попречи в бъдеще да действа по този начин. Продължилите да се трупат детайли принудиха демократите да реагират и на 24 септември председателят на Конгреса Нанси Пелоси обяви, че започва проучване за импийчмънт.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Преди дни Белият дом публикува пълната стенограма на юлския телефонен разговор между Тръмп и Зеленский. Тя е открита и достъпна.
e-isnt-washingtons-top-priority-but-its-sparking-a nother-washington-scandal/2019/09/22/21c26156-dbf2 -11e9-a1a5-162b8a9c9ca2_story.html
Смутен съм, че авторът тук не коментира казаното в разговора, а прави политкоректни (за ДП) намеци и заключения.
Какви са изводите от разговора:
1. Тръмп определено показва заинтересованост Украйна да възобнови разследването срещу сина на Байдън;
2. Тръмп и Зеленский стигат до единомислие в негативната оценка за работата на посланичката на САЩ в Киев Йовович, която е креатура на демократите;
3. Зеленский приглася на Тръмп в критиките към Меркел и Макрон, които недостатъчно притискат Русия и не помагат на Украйна;
4. Зеленский декларира, че Украйна се преориентира от ЕС към САЩ;
5. Зеленский се оправдава, че своето окръжение вече има само приятели на Тръмп и - главното! - тези приятели са готови да гарантират, че разследването за корупция срещу сина на Байдън ще продължи.
След публикуването на стенограмата,министърът на правосъдието на САЩ, който е и гл.прокурор на страната, е анализирал текста и не е открил компрометиращи президента неща.
Лидерите на ДП, които явно са били подведени за съдържанието на разговора, и са строили импийчмънта върху догадки, сега са в доста глупаво положение.
А въпросителните за сина на вицето Байдън остават и сега за приключенията му в Украйна тепърва ще четат дори и тия американци, които много слабо се интересуват от политика.
Ето коментар в един от рупорите на демократите - Вашингтон пост:
https://www.washingtonpost.com/world/europe/ukrain
Набива се впечатлението, че е доста по-умерен от изложената от г-н Карабоев позиция. Пусти южен темперамент!
Пропуснал съм да пейстна линк към стенограмата от разговора Тръмп - Зеленский: 79e68
n/
https://www.apnews.com/a328542d7c24458e8d4e2717596
А ето и недостижимия коментар по темата на един журналист със собствен стил - Филип Буров:
https://baricada.org/2019/09/25/ukraine-trump-bide
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход