Световна икономика - 3
САЩ – 2.4
Еврозона – 1.2
Китай – 6.1
Германия – 0.5
Великобритания – 1.2
Русия – 1.1
Международният валутен фонд (МВФ) за пети пореден път понижи очакванията за глобалния икономически растеж за 2019 г. В основата на влошената прогноза са забавянето на развитите икономики в резултат на търговската война, която продължава втора година.
Сега фондът предвижда световният ръст през тази година да бъде 3%, след като през април очакванията бяха за 3.3%. За догодина прогнозите отново са понижени – 3.4% при 3.6% по-рано. Ако предвижданията за тази година се потвърдят, това ще е най-ниският икономически растеж за света след 2008-2009 г., когато имаше рецесия заради глобалната криза.
МВФ повишава прогнозата си за ръста на България – фондът очаква през тази година той да нарасне с 3.7%, а догодина да бъде 3.2%. Прави впечатление голямата разлика между очакванията на Световната банка и тези на фонда за тази година. Световната банка също увеличава предвижданията си за тази година, но само до 3.2%.
В понеделник МВФ и Световната банка представиха докладите си с прогнозите за глобалния растеж през тази и следващата година, а в края на седмицата предстои есенната годишна среща на двете международни финансови институции.
Българката Кристалина Георгиева оглави МВФ на 1 октомври и обяви, че по-дълбоко забавяне на глобалната икономика може да изисква координирани фискални стимули.
Причините
Според експертите на фонда по-слабите очаквания се дължат на търговските конфликти и геополитическите рискове. Проблем са също така по-малкият обем инвестиции и забавянето на ръста на международната търговията до едва 1.1% при 3.6% през миналата година. Това означава, че световната търговия ще достигне най-малкия си ръст от 7 години.
"Със синхронизираното забавяне и несигурното възстановяване глобалната перспектива е изправена пред рискове", се казва в доклада на главния икономист на МВФ Гита Гопинат. В него се посочва още, че има спешна нужда политиците да деескалират търговското и геополитическото напрежение, съобщава Bloomberg.
Фондът все пак очаква по-голям глобален ръст догодина от 3.2%.
Най-големите с по-лошо представяне
МВФ понижи оценките си за най-големите икономики в света за тази година. Според експертите на фонда американската икономика ще нарасне с 2.4% през 2019 г. (спад от 0.2 пр. пункта) и с 2.1% догодина (0.2 пр. пункта увеличение).
Фондът понижи прогнозата си за еврозоната и за тази, и за следващата година – съответно до 1.2% и 1.4%. Предвижданията за най-големите икономики във валутния съюз – Германия, Франция, Италия и Испания, също са занижени за двете години. Brexit продължава да тежи на британската икономика, като очакванията на фонда са тази година тя да нарасне по-малко – с 1.2%.
Китайската икономика я очакват още по-трудни времена. МВФ е намалил прогнозите за двете години съответно до 6.1% и 5.8%.
Световна икономика - 3
САЩ – 2.4
Еврозона – 1.2
Китай – 6.1
Германия – 0.5
Великобритания – 1.2
Русия – 1.1
Международният валутен фонд (МВФ) за пети пореден път понижи очакванията за глобалния икономически растеж за 2019 г. В основата на влошената прогноза са забавянето на развитите икономики в резултат на търговската война, която продължава втора година.
1 коментар
Кардиналната слабост на Международния валутен фонд е съгласието централната банка неправилно да емитира пари. Фаталната банкова грешка създава щети и възникват локални и национална кризи.
Вариантите са:
1. При запазване на банковата грешка: централната банка ползва неправилен модел за емитиране на пари – е с нарастващи щети и възникват локални и национална кризи.
Международният валутен фонд подсигурява за нови щети.
2. Устойчивият просперитет на държава е възможен, когато нейната централна банка правилно емитира пари.