Алберто, Кристина и перонизмът
Кредиторите на Аржентина наблюдават действията на новоизбрания президент за знаци относно бъдещите му политики спрямо икономическата криза


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Чудно какво "Завръщане към старата политика" може да има, след като между "старата" и "новата" тежи изтегленият от Макри заем от МВФ за 57 000 000 000 (петдесет и седем милиарда!!!) долара?
Аржентина не за първи път посяга към "спасителни" кредити от МВФ и сегашното състояние на икономиката, инфлацията, безработицата, обезценката на песото са резултат и от рецептите на фонда, които десният доскорошен президент Макри отново заприлага.
Макри набута Аржентина в обувките на Гърция, поета на ръчно управление от кредиторите. И дори революционерът Ципрас бързо-бързо беше опитомен. Предстои да видим дали МВФ ще опитоми перонистите в Аржентина или те ще покажат, че времето на такива идеологико-политически инструменти като МВФ са фусили от едно отминаващо време.
Марина очаквано не го пише, но скоро след обявяване резултатите от изборите, новата директорка на МВФ Кристалина се е обадила в Буенос Айрес и е изразила увереност, че новият президентски екип ще продължи "сътрудничеството" с МВФ. Т.е. вноските ще се плащат редовно и договорените с Макри мерки за преформатиране на икономиката, финансовата и социалната сфера ще се прилагат неотклонно..
Всъщност аржентинците гласуваха именно за скъсване със зависимостта от фонда и господстващите там неолиберални доктрини.
Какво всъщност направиха перонистите в Аржентина преди Макри? Президентът Нестор Киршнер (2003 - 2007 г) завари страната разорена от схизмата на фонда и престана да се съобразява с него. Върна под контрола на държавата водещи индустрии, отвори страната за инвестиции - предимно от Китай, чрез социални програми възстанови дела на малкия и среден бизнес., което пък съживи потреблението, преструктурира дълга към МВФ и към 2006 приключи отношенията си с него.
Прекрасно би било тези специфични обзори да се пишат от специалисти. Простото преписване оттук-оттам и преразказване не върши работа.
До коментар [#1] от "D-r D":
Мда - на социалистите МВФ им е виновен. Венецуела с държавен нефт се вкара в хиперинфлация без йота съдействие от МВФ.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход