// К1: Средата / Свят
Разследването срещу Тръмп: Да си поиграем на импийчмънт
За демократите ще бъде трудно да обърнат общественото мнение срещу президента. И рискуват да му поднесат втори мандат
Думите на Александър Хамилтън, един от бащите - основатели на САЩ, описват точно ситуацията в момента с импийчмънта на президента Доналд Тръмп. Републиканци и демократи са се окопали от двете страни на разделителната линия и първите се оплакват, че целият процес е срамна постановка, докато вторите в един глас го защитават. При гласуването в началото на ноември на рутинна резолюция за правилата как Конгресът да продължи процедурата всички републиканци бяха "против" и само двама демократи - от консервативни райони - се присъединиха към тях.
Светлини, камера, импийчмънт
След като близо два месеца разследването на демократите вървеше при закрити врата, вече втора седмица изслушванията на свидетели текат пред камери. Излъчваната на живо политическа драма дава шанс на американците да чуят показания по обвиненията, че Тръмп е наредил военна помощ за Украйна в размер на 391 млн. долара да бъде спряна. С условието да бъде отпусната, когато президентът Владимир Зеленски започне разследване срещу Хънтър Байдън, сина на фаворита сред демократите за противник на Тръмп в изборите догодина Джо Байдън, заради участието му в борда на украинската газова компания Burisma.
Етапът с публичните изслушвания налага както демократите, така и републиканците да променят досегашната си тактика. За първите това е шанс да постигнат значима промяна в обществените нагласи по отношение на Тръмп. За вторите е възможност да разводнят случая и да накарат гласоподавателите да се отегчат от импийчмънта като от поредната вашингтонска сапунена опера. "Същата платформа, която демократите използват, за да представят и разследват информация, републиканците ще използват, за да объркват, атакуват и очернят демократите", отбелязва пред в. Guardian Джулиън Зелизър, професор по история от Princeton University.
Репликата на конгресмена Марк Медоус, един от най-лоялните защитници на Тръмп, в първия ден на публичните изслушвания - "Всеки има собствена представа за истината", е добър синтез на релативизма, който републиканците превърнаха в свой основен инструмент при защитата на Тръмп. Когато украинската афера избухна през септември, първоначалната им теза беше, че той не е направил нищо нередно. След публикуването на разговор между Тръмп и Зеленски, в който американският президент притиска украинския си колега да разследва Байдън и сина му, републиканците започнаха да твърдят, че Тръмп всъщност не прави договорка тип "услуга за услуга". Тази линия на защита бе торпилирана, когато началникът на кабинета на Тръмп Мик Мълвани заяви, че отпускането на американската помощ действително е било обвързано със започване на разследване срещу Байдън. Същото потвърди в сряда и посланикът на САЩ в ЕС Гордън Съндланд, смятан за ключов свидетел в процеса по импийчмънт - че е имало натиск от прзидента върху Украйна и "искане на услуга за услуга".
Инфографика |
Иронията е, че докато републиканските му защитници правят всичко възможно в крачка да сменят аргументите за отбраната му, самият Тръмп изобщо не се старае с подобни упражнения. След като още в началото той на практика потвърди всичко, в което го обвиняват демократите, сега продължава с мотото, че тъй като е президент, действията му са законни по дефиниция. Ситуацията беше добре уловена в една скорошна карикатура, на която Ричард Никсън, подал оставка заради "Уотъргейт", казва: "Аз не съм мошеник". Репликата на Тръмп е: "Аз съм мошеник. И какво от това?"
Тръмп, по когото нищо не полепва
Поне засега изследванията на общественото мнение отговарят: "Ами нищо." Според анкета на National Public Radio/PBS, оповестена в сряда, американците са разделени наполовина по въпроса дали Тръмп трябва да бъде отстранен от поста, като няма особена промяна в процентите спрямо месец по-рано. Значително мнозинство обаче - 65%, твърдят, че не могат да си представят, че "каквато и да било информация или обстоятелства по време на разследването за импийчмънт" биха променили мнението им. Което само показва, че надеждите на демократите да обърнат общественото мнение срещу президента и това да притисне републиканците в Сената да гласуват за отстраняването му (виж графиката как протича процедурата) трудно ще се оправдаят. "Основните факти вече са известни и хората са си направили заключенията. Освен това изслушванията се възприемат като форма на партийна война, просто поредния епизод в битката межу демократите и републиканците," казва пред "Капитал" д-р Пол Сурасик, декан на катедрата по политология в Youngstown State University, Охайо. И добавя, че "наистина няма шанс 20 сенатори републиканци да гласуват за отстраняване на собствения си президент."
Инфографика |
Още по-обезкуражителни за демократите са данните от изследване на New York Times/Siena College Poll от началото на ноември, което показва, че в така наречените колебаещи се щати (swing states), които ще определят изхода от президентските избори през 2020 г., 52% от гласоподавателите са против процеса срещу Тръмп. "Супермнозинствата от проимпийчмънт гласоподаватели в крайбрежните щати може да надуват националните данни, но анализаторите и партийните стратези трябва да гледат другаде, за да определят политически релевантното ниво на подкрепа за кампанията на демократите за импийчмънт", отбелязва в свой анализ Уилям Галстън от Brookings Institution. И поне засега ситуацията не изглежда оптимистично за опонентите на Тръмп.
Рискът за демократите е, че не само няма да се стигне до отстраняване на Тръмп, но може да се окаже, че неговите стратези са прави, когато твърдят, че колкото повече демократите натискат за импийчмънт, толкова по-добре за шансовете му за преизбиране догодина. "Възможно е и дори много вероятно защитниците на президента Тръмп да бъдат стимулирани да гласуват масово на изборите през 2020 г., тъй като са ужасно гневни на демократите, че се опитват да направят нещо, което те възприемат като държавен преврат," посочва Пол Сурасик. Или както обобщава в свой анализ Маркус Кайм от German Marshall Fund, "Би било горчива политическа ирония, ако с провала на процеса по импийчмънт демократите мобилизират решително електоралната база на Доналд Тръмп и му осигурят втори мандат. Фактът, че със своето държание президентът хвърля Демократическата партия в дилема без добър изход, е истинска трагедия."
Капитал #47
Текстът е част от новия брой на седмичния Капитал (22 - 28 ноември). В броя ще прочетете още:
- Горе ръцете, долу демокрацията
- Болничните: Всички лъжат, проблемът си стои
- Ново Eleven на борсата
Още по темата
Защо Тръмп може да бъде импийчнат, но не и отстранен
Президентът ще разчита на републиканското мнозинство в Сената, което изглежда изцяло на негова страна
11 дек 2019През следващите 10 дни предстоят публичните показания на девет други свидетели
14 ное 2019Процесът за импийчмънт на Тръмп става публичен от днес
Според републиканците разследването е едностранчиво, а президентът заявява, че е невинен
13 ное 2019Конгресът направи публично разследването за импийчмънт на Тръмп
И двете страни рискуват да загубят извънпартийната си подкрепа заради процеса, пътят към премахването на президента е дълъг
2 ное 2019Подкрепата на САЩ за Украйна е заложена на карта
Телефонен разговор през юли между двамата президенти доведе до процедура за евентуален импийчмънт на Тръмп
26 сеп 2019Тръмп не е упълномощен да сподели
Въпреки все по-честото споменаване на думата импийчмънт, шансовете това да се случи преди изборите за Конгрес догодина не са особено големи
18 май 2017Пол Сурасик: Дори Тръмп да загуби, желанието за промяна няма да изчезне
Деканът на катедрата по политология в Youngstown State University, Охайо, пред "Капитал"
22 окт 2016
Тези избори утвърдиха експлоатацията на емоционални послания със съмнителна достоверност от всички водещи партии
11 дек 2019, 892 прочитания

За изпълнението на климатичните ангажименти до 2030 г. ще са необходими 260 млрд. евро допълнителни инвестиции на година
11 дек 2019, 1022 прочитания
11 дек 2019, 13799 прочитания
11 дек 2019, 3248 прочитания
11 дек 2019, 2166 прочитания
11 дек 2019, 1753 прочитания
11 дек 2019, 1585 прочитания
Експортът за Китай обаче остава без промяна през третото тримесечие