// К1: Средата / Свят
Германският износ за САЩ нараства въпреки напрежението в търговията
Експортът за Китай обаче остава без промяна през третото тримесечие
Подробните данни за търговията, публикувани в четвъртък, показват, че търсенето на германски стоки от страна на САЩ остава силно и не се е повлияло от заплахите на президента Доналд Тръмп за увеличаване на митата при внос на европейските автомобили, съобщава Reuters.
Възстановяване на експорта
Общо износът е нараснал с 1.7% на годишна база през третото тримесечие след спад с 1.3% през второто, като САЩ и Франция остават основните търговски партньори на Германия, показват данните на Федералната статистическа служба.
Германският експорт за САЩ се е повишил със 7.6% на годишна база през третото тримесечие след 5.3% увеличение през предходното. Износът за Франция се е повишил с 3.1% в сравнение със същия период на миналата година след стагнация през второто тримесечие.
"Износът за САЩ се извършва безпроблемно", заяви пред агенцията Габриел Фелбермайер, президент на Института за световна икономика в Кил, като припомни, че еврото се е обезценило с 14% спрямо долара от началото на 2018 г. По-слабото евро прави германския износ по-конкурентен.
"Силният долар е един от макроикономическите странични ефекти на търговската политика на Тръмп спрямо Китай. Това води до отклонение при търговията", обяснява Фелбермайер. Това означава, че САЩ все по-често купуват стоки от Европейския съюз и Германия, тъй като митата увеличават конкурентния внос от Китай.
САЩ и Китай вече втора година са в търговска война, след като си наложиха взаимно мита за стотици милиарди долара. Това се отразява на глобалната търговия и растежа.
Но Фелбермайер предупреждава, че несигурността, създадена от търговската политика на Тръмп, в средносрочен план ще доведе до по-голямо производство на германски компании в САЩ, което ще отслаби износа. "Преместването на работни места вече се случва, но все още не се вижда в данните за износа", казва той.
По-слабо представяне в Китай
Силните продажби в САЩ и Франция помогнаха на Германия да компенсира застоя в износа за Китай. Те нараснаха само с 0.3% на годишна база през третото тримесечие в сравнение с 1.8% през второто тримесечие и с 6.3% през първото.
Това предполага, че Германия вече трудно може да разчита на китайското търсене за поддържане на експорта, което е възможно да се отрази на икономиката й.
Още по темата
ЕЦБ не очаква икономиката на еврозоната да изпадне в рецесия
Главният икономист на банката Филип Лейн прогнозира възстановяване през следващите една-две години
20 ное 2019Германия ще остане с балансиран бюджет и през 2020 г.
Това става въпреки призивите за фискални стимули за забавящата се икономика
18 ное 2019Германската икономика избегна рецесия, но стагнира
Брутният вътрешен продукт през третото тримесечие изненадващо е нараснал с 0.1% в сравнение с предходното
14 ное 2019
Тези избори утвърдиха експлоатацията на емоционални послания със съмнителна достоверност от всички водещи партии
11 дек 2019, 866 прочитания

За изпълнението на климатичните ангажименти до 2030 г. ще са необходими 260 млрд. евро допълнителни инвестиции на година
11 дек 2019, 988 прочитания
11 дек 2019, 13401 прочитания
11 дек 2019, 3000 прочитания
11 дек 2019, 2083 прочитания
11 дек 2019, 1708 прочитания
11 дек 2019, 1491 прочитания
Засега ефектът от това е малък