Неясното бъдеще на палмовото масло в Европа
ЕС ще забрани използването на палмово масло в биогоривата, но Испания продължава да внася милиони тонове от суровината от страни като Индонезия и Малайзия


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
В продължение на много години биодизелът се лансира в Европа като алтернатива на замърсяващите традиционни горива. В първите години на века ЕС се прицели в тях, като акцентира върху ефектите от използването им върху околната среда. Оттогава организацията задължава страните - членки на съюза, да насърчават употребата на алтернативи. Испания беше една от страните, които реагираха на този призив особено успешно. Страната обаче постепенно започна да губи добрата си репутация заради производството на една конкретна суровина – палмовото масло. През последните години хранителните компании упорито избягваха продукта, твърдейки, че са го елиминирали от процеса на производство на храна.
Суровината обаче вече захранва автомобилите, а голяма част от вината за това е на Испания. Близо 92% от палмовото масло, внесено в страната, се използва при производството на биогорива, а 72% от биодизела, произведен и рафиниран в страната, е от суровината. Това показват данни на Националната комисия по пазари и конкуренция. Същевременно Испания е един от най-големите производители на това биогориво заедно с Холандия и Италия. Това се оказва проблем, тъй като ЕС ще забрани използването на гориво от палмово масло до 2030 г. и употребата му ще започне да се прекратява поетапно от 2023 г.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Вместо в стомаха , в резервоара !
Демек от трън на глог !!
По скоро да се забранява , щото ако няма търсене ще се забави много обезлесяването на джунглите , ако не спре напълно !!!
До 2030 г. в Югоизточна Азия отдавна ще са изсекли горите за сметка на палми.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.