Избраното в края на седмицата ръководство на ключова партия в Германия увеличи въпросителните за стабилността на управляващата коалиция и накъде ще поеме традиционната Германската социалдемократическа партия.
Ако коалицията в Берлин се разпадне, това ще е краят на ерата "Меркел" и ще последват или предсрочни избори, или мъчително управление до редовния вот за парламент на едно слабо правителство на малцинството.
Борсите веднага реагираха с раздяла с германски правителствени облигации, включително защото инвеститорите подозират, че се задава преминаване към фискална експанзия в политиката на кабинета в Берлин.
Християндемократическият съюз на канцлера Ангела Меркел - водещата партия в правителството, трябва да се оглежда и за шансовете, които ѝ предлага популярността на Зелените. В неделя в провинция Саксония бе сглобена местна коалиция на ХДС, ГСДП и Зелените, известна като "кенийска" заради оформения от партиите трикольор като този на националния флаг на държавата Кения. Това ще е третата подобна черно-червено-зелена коалиция след тези в Саксония-Анхалт и Бранденбург. С нея се изолират националистите от "Алтернатива за Германия" (тази партия също си смени през уикенда ръководството с човек от още по-дясното крило), но приложим ли е този модел на федерално ниво?
В изненадващ резултат от изборите за ново ръководство на ГСДП победи лявото крило (ден преди вота неговите представители бяха с 22 срещу 38 процента за досегашните лидери), а то си е подготвило условия към Меркел и коалиционния партньор, част от които изглеждат трудно приемливи. Поначало Норберт Валтер-Борянс и Саския Ескен са известни противници на продължаването на съюза с ХДС/ХСС. Но, от друга страна, самите партийни членове не са в кой знае какъв ентусиазъм от смяната на ръководството си - едва 53.3% от тях участваха в първия кръг на гласуването. Проучване от петък за телевизия ZDF показа, че 40% нямат мнение за конкуриращите се двойки за ръководните постове в ГСДП.
Годишната конференция на партията е в петък в Берлин и на нея ще се разбере дали страната не отива към предсрочни избори в началото на 2020 г. Редовните избори за Бундестаг трябва да са през 2021 г., ГСДП е с едва 13% подкрепа от избирателите, а лявото крило в партията смята, че причината е именно в разочарованието на симпатизантите ѝ от това, че партията необяснимо за тях продължава да стои в коалиция с Меркел. Валтер-Борянс - бивш финансов министър за 7 години на Северен Рейн-Вестфалия, каза пред телевизия N-TV, че лично той не смята, че коалицията е от полза за страната или партията. И той, и Ескен настояха в неделя, че резултатът от гласуването за партийно ръководство не са за това кой е победил или изгубил, а за сплотяване на ГСДП и запазване на целостта ѝ, за да може да се предоговори коалиционното споразумение.
Исканията им включват повишаване на минималната заплата, мащабно инвестиране в климатични политики и национална инфраструктура, премахване на договорите за частична трудова заетост и др. Резултатът е директна атака към строгите фискални правила на правителството, принципите на ХДС/ХСС и това, което поддържа победеният кандидат - финансовият министър и вицеканцлер Олаф Шолц. Още в събота вечерта Паул Цимиак, генерален секретар на ХДС, каза, че партията изключва каквито и да е промени в договаряното месеци наред коалиционно споразумение.
Какви са сценариите
1. Коалицията оцелява
В ХДС/ХСС смятат, че Валтер-Борянс и Ескен може да са на думи големи критици на коалицията, но нямат интерес от разглобяването ѝ, защото партията им ще изгуби достъп до властта и много депутати в предсрочни избори. Консерваторите може все пак да направят някои отстъпки, а в хода на обясненията какво да се прави новите лидери на ГСДП ще формулират с какви основни искания партията отива на изборите през 2021 г.
2. Правителство на малцинството
Ако ХДС/ХСС не отстъпят от категоричната си позиция, а ГСДП продължи да настоява на неприемливи за десницата фискални условия, социалдемократите ще напуснат правителството. Така в него остават ХДС и баварската ХСС, а канцлерът Ангела Меркел губи крехкото си мнозинство в Бундестага. Това се случва точно преди важното за бъдещето на ЕС начало на германското председателство на ЕС на 1 юли 2020 г. Но поддръжници на този сценарий казват, че бюджетът за 2020 г. вече е одобрен, така че до пролетта на 2021 г. правителството на малцинството ще управлява относително без проблеми.
3. Нови преговори и появата на коалиция "Ямайка"
Това е вариантът със замяна на ГСДП с либералните Свободни демократи и Зелените (т.е. черно-жълто-зелена коалиция). Такъв опит вече бе направен след изборите от 2017 г., но либералите се оттеглиха. Сега Зелените са във възход и имат интерес повече от избори, отколкото от подновяване на преговори за коалиция, след като е преполовил мандатът на парламента. Докато се договори нов управляващ съюз, ще настъпи време за редовни избори и започването на кампания за тях.
4. Предсрочни избори
От ръководството на ХДС се чуват предупреждения, че ще е безотговорно за се поеме към този сценарий, който е и краят на Меркел в управлението. Това ще обърка доста политически проекти, придвижвани през парламента, сред които важните пенсионен и климатичен пакет. Но и е много вероятно да е неизбежно отиването на нови избори, ако ГСДП напусне коалицията. Поради това консерваторите призовават социалдемократите по-бързо да вземат решение, за да има способно да действа правителство в първата половина на 2020 г.
Избраното в края на седмицата ръководство на ключова партия в Германия увеличи въпросителните за стабилността на управляващата коалиция и накъде ще поеме традиционната Германската социалдемократическа партия.
Ако коалицията в Берлин се разпадне, това ще е краят на ерата "Меркел" и ще последват или предсрочни избори, или мъчително управление до редовния вот за парламент на едно слабо правителство на малцинството.
0 коментара