🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Без промени в политиката на ЕЦБ в първото заседание под ръководството на Лагард

Лихвите остават дълбоко в негативна територия, но не е ясно дали политиката на Марио Драги ще бъде спазена дългосрочно

Кристин Лагард    ©  Reuters

Европейската централна банка (ЕЦБ) не направи промени по политиката си по време на последното заседание на управителния съвет за годината. То бе и първото с новия президент на Кристин Лагард, която пое поста от Марио Драги през ноември. Очаквано, Лагард остави лихвените проценти по депозитите на -0.5%, дълбоко в негативната територия - може би най-важното наследство от мандата на Драги.

Неясно е обаче доколко могат да се правят изводи за дългосрочната политика на ЕЦБ под ръководството на Лагард, която доскоро бе директор на Международния валутен фонд (МВФ). По време на мандата си Драги бе до голяма степен принуден да разхлаби, доколкото е възможно, паричната политика, след като първо трябваше да се справи с последиците от кризата от края на миналото десетилетие, а след това се сблъска и с ефектите от търговската война между САЩ и Китай.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    fpd1488699386518396 avatar :-|
    Ivan Mitev
    • - 1

    Президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард продължава неправилното емитиране на евро.
    При наличие на фаталната банкова грешка Европейският съюз е с нарастващи щети.
    При запазване на банковата грешка, колкото повече е европейския икономически растеж – толкова повече са нанесените щети. Тези щети подсигуряват начало на стихиен етап на криза и провалът на Европейския съюз.
    За устойчиво проспериращ Европейски съюз е необходимо правилно емитиране на евро.

    Нередност?
Нов коментар