В защита на популизма
Историята на Унгария през комунизма показва защо тя избира нелиберален път


Мария Шмит

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Този текст е част от специалното издание World Review на The New York Times, издадено на български от "Капитал". Всички текстове по темата може да откриете в последния брой на "Капитал" за годината.
Ние, унгарците, рядко сме имали спокоен живот. Както се случва и с останалите нации, попаднали под пряката доминация на Съветския съюз през XX век, ние е трябвало да се борим, за да запазим националната си култура и начин на живот.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
" Унгарската икономика е в добра форма: инфлацията и безработицата са на ниски нива; ръстът на БВП е около 5%; а реалните заплати са се повишили с 40% в последните няколко години."
Турция също имаше удивителни икономически успехи, а какво стана?
"... истинската мажоритарна демокрация и народното представителство се завръщат в Унгария. "
Диктатурата на Орбан я наричат "мажоритарна демокрация"?!
Видяхме какво направи "народното представителство" и във Великобритания.
"...ние в продължение на хиляда години сме служили като пазител на портата между Изтока и Запада."
Аха, значи не само ние претендираме да сме спрели османското нашествие. Само че къде им е била държавата между 1526 и 1867 година, а и тогава Унгария става само съставна част на Двойната империя, при това подчинена.
"Хиляда години"? Авторката явно има предвид и монголското нашествие, само че и тогава унгарският крал е трябвало да се спасява с бягство и татарите сами са се оттеглили.
И унгарците не могат да преодолеят накърненото си имперско самочувствие.
Смаяна съм, че Ню Йорк Таймс е публикувал този пропаганден текст!
Очаквах анализ за причините за ситуацията в Унгария. Вместо това се предлага историята през погледа на бивша съветничка на Виктор Орбан, пълна с нелепи критики към Западна Европа. В името на баланса би трябвало това да е съпроводено с погледа от другата страна - на онези унгарски граждани, които протестират срещу Орбан.
До коментар [#] от "
fiona
":
Може и да е пропаганден, но е базиран на факти. Не на фикции. 😉
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.