Следва ли нова война в Близкия изток
Убийството на Касим Солеймани почти със сигурност ще доведе до ответен удар от страна на Иран
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Убийството на Касим Солеймани, който беше лидер на елитните части "Ал Кудс" на Иранската революционна гвардия, от американските военни в Ирак може да се окаже преломна точка към нова война в Близкия изток. Пъзелът в региона традиционно е силно заплетен, а сега Ирак може да се окаже бойно поле за прокси война между САЩ и Иран. Солеймани беше един от най-популярните хора в Иран, с огромно влияние и смятан от много американски генерали за архитекта на разширението на иранското влияние в региона, както и национален герой за голяма част от местното население. Неговата смърт едва ли ще остане без ответен удар.
САЩ убиха Солеймани в първите дни на 2020 г., но той привлича вниманието на американските военни още от времето на администрацията на Буш-младши. Според множество източници американските военни са могли да отстранят Солеймани още през 2006 и 2007 г., но в крайна сметка са сметнали убийството на един от най-влиятелните ирански официални лица за прекалено рисково.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
Не, Ирано-американска война не е задължително условие.
Но че цинкови ковчези все по-начесто ще кацата в Америка оттук-оттам е повече от сигурно.
Не мисля, че екстремистите във Вашингтон осмислят как с една терористична бомбардировка можаха като с щракване с пръсти да превърнат легендарния ген. Касем Сюлеймани от прочут ирански национален герой във всешиитски мъченик за вярата от ранга на имам Хюсеин и бойно знаме на цялата антиамериканска съпротива в Близкия.
Процесите са на повърхността и не е нужно да се гадае:
1. Иран ще продължи необезпокоявано да разпрастранява влиянието си в Ирак и най-вероятно ще постави свое правителство в Багдад. После в Афганистан, Пакистан...
2. Израел е в огромна опасност да направи небивало конфесионално чудо: да обедини срещу себе си войнстващия ирански шиизъм със сунитския политически ислям на Мюсюлмански братя, чиито дъщерни партии управляват Турция, Катар, ОАЕ;
3. ЕС е в шок и не протича мисловна дейност.
4. Украйна повече не е нужна на САЩ и е възможно малайзийският боинг МН-17 да се окаже свален по заповед от Порошенко в Киев.
5. Китай на мига ще се възползва от ситуацията, за да засили присъствието си в Югоизточна Азия и Африка.
6. С.Корея ще продължи необезпокоявано ракетно-ядрената си програма. Важно уточнение: под китайски ядрен чадър.
Жертвата на качество (Сюлеймани) може да даде на Техеран необятни стратегически инициативи.
И Америка няма как да стане велика, просто защото е демонстративно неумна.
Ами всъщност на американците им е писнало. Генерал Сюлеймани бе човекът в сянка, който управляваше Ирак посредством организацията си от името на Али Хаменей. Постът ми е нещо като комбинация между директор на ЦРУ и ФБР. Той е изискал преди шест години изтеглянето на американските войски, като условие да бъде съставено правителство между шиити и сунити и го е постигнал. Причината да отговорят толкова остро е, че иранците преминаха всякакви граници с атаката над посолството.
Написаното остава.
И разбирам защо в Капитал не си подписват текстовете - просто констатациите им два-три дни по-късно са подминати от развитието на събитията и звучат доста лековато.
Че Иран че ще отговори, съмнение никакво. Най-вероятно асиметрично чрез активиране на прокси сили по целия регион. Предстои да се види наживо резултата от стратегическите усилия на ген. Сулеймани да обедини и координира тези структури от Ливан до Пакистан.
1. Най-очакваното е хуситите от Йемен да подновят ударите по цели в Саудитска, като освен летища и нефтена инфраструктура, могат да се атакуват и американски и саудитски танкери в Червено море и Персийския, което вече се е случвало;
2. Американската терористична атака от 2 януари в Багдад, която уби и иракски държавни служители все повече тласка Ирак в иранската орбита. Утре иракският парламент ще гласува законопроекта за извеждането на американските войски от Ирак и денонсирането на всички досегашни двустранни военни споразумения. Три големи фракции подкрепят това решение. От понеделник американците в Ирак вече и официално ще са обявени за нашественици. При това положение и хазяйстването им в Източна Сирия също става проблемно;
3. Талибаните в Афганистан вероятно ще започнат да получават ирански преносими противотанкови и ЗРК, инструктори, разузнавателна инфо и пр. услуги, за да направят присъствието на Америка и сателитите й там повече от рисково. С осигурена иранска подкрепа желанието им да водят преговори с Вашингтон окончателно ще закърнее;;
4. Израел? Естествено. И палестинците, и откъм Ливан;
5. Нападенията срещу американски обекти и граждани в Ирак, Сирия, Ливан, Афганистан, Саудитска, ОАЕ - из целия Близък - много вероятно ще станат ежедневие.
6. На 30 декември в Персийския приключиха иранско-руско-китайските военноморски учения.
Ей, шивачниците не могат да насмогнат с американските знамена. Горят ги денонощно и навсякъде в района.
До коментар [#3] от "D-r D":
На туита на Тръмп: "Не се стремим да сменим режима в Иран, но използването от Техеран на доверени лица из Близкия Изток трябва да се прекрати и то незабавно", новият шеф Ал Каани на Ал Кудс отвръща: "Нека всички се въоръжат с търпение и ще видят американски трупове по целия Близък Изток".
Да се въоръжим с търпение и да изчакаме да видим очевидното, че с убийства нищо не свършва сега и завинаги. Обикновено става тъкмо обратното. Заплахите са изречени. Чакаме резултатите. Определено Америка затъва в тресавище.
Говориш, като че ли всичко това не се случваше и до момента. А какво ли би постигнал Сулеймани ако бяха изчакали?
До коментар [#] от "
D-r D
":
До коментар [#4] от "borodino":
До коментар [#5] от "Варненчик":
Тази Америка е непонятна, ако тръгнем да я обясняваме от гл.т. на международното право и следвоенния световен ред. Но ако потърсите някой як злодей във фантастиката, ще видите, че и там, а и в новата, налагана от Вашингтон реалност, Злото не търси правна или морална мотивация на действията си, нито зачита нечий суверенитет.
Злото просто убива, за да разчиства пътя си.
Докато противниците на Злото - и в литературата, и в реалността - опитват да го спрат с правни и морални действия.
Такъв е смисълът и от утрешното гласуване в парламента на Ирак на законопроекта за извеждането на американските войски от страната.
За изгонването им са партията на бившия мин.-председател ал Малики, блокът ФАТХ и партията на Муктада ас Садр, които формално имат мнозинство в 329 членния парламент.
Повече от ясно е, че ако се приеме такъв закон, това ще е гранзиозна стратегическа победа на Иран и венец на делото на Касем Сулеймани, защото военното присъствие на САЩ в Ирак ще стане незаконно.
Да, САЩ няма да сгънат палатките още в понеделник и така ще заврат в очите и на лоялистите си окупационния характер на своето "присъствие" и ще подкопаят позициите на своите марионетки в парламента, правителството, армията, местната власт, в Иракски Кюрдистан.
Набиращият скорост антиамериканизъм в Ирак е напът да обедини интересите на проиранските шиитски партии и техните военни структури и на партията на ас Садр и неговата прочута с битките си с американските окупатори през 2004 г Армия на Махди.
Земята ще гори под краката на окупаторите.
Ковбойският маниер на Тръмп за бодене на бизнес, издигнат принцип във външна политика на САЩ, с Иран ще му изиграе лоша шега.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.