Демокрация в несигурност
Американският президент е изправен пред импийчмънт. От другата страна на Атлантика е надвиснал Brexit. Хонконг е разтърсен от протести. Дали либералните демокрации не са достигнали повратна точка?


Серж Шмеман

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Началото на процедурата по импийчмънт срещу президента Доналд Тръмп в САЩ е възможност за преглед на състоянието на демокрацията. Не заради конкретните обвинения, пред които е изправен г-н Тръмп, а защото произнасянето по неговото президентство неизбежно включва всички предизвикателства, пред които е изправена демокрацията през XXI век – от недоверието в политиците до силата на социалните медии. И картинката никак не е красива.
Фактът, че този процес се случва във водещата демокрация в света, го прави важен и за всяка друга държава и народ. Напрежението в Хонконг, разпространението на популизма по света, агонията около Brexit във Великобритания, мъчителната битка с корупцията в Украйна, тежестта на колониалното наследство в Африка – във всеки край на света хората се борят да определят как трябва да бъдат управлявани и всички те ще наблюдават как САЩ ще излязат от своето изпитание.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
Неолибералната идеологияне не само няма да съживи американската демокрация, но със сигурност ще я допогуби. Гласовитите феминистки и гейски организации там отдавна са си присвоили правото да посочват моралните стожери на обществото. На тяхното общество.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.