Либийската авантюра на Ердоган

Турският президент вдигна залозите в хибридната война за контрола над бившата северноафриканска джамахирия* на Муамар Кадафи

Първоначалният контингент от около 650 човека е заминал от Сирия за Либия в седмицата между Коледа и Нова година, а други около 1350 души – в началото на януари
Първоначалният контингент от около 650 човека е заминал от Сирия за Либия в седмицата между Коледа и Нова година, а други около 1350 души – в началото на януари
Първоначалният контингент от около 650 човека е заминал от Сирия за Либия в седмицата между Коледа и Нова година, а други около 1350 души – в началото на януари    ©  Reuters
Първоначалният контингент от около 650 човека е заминал от Сирия за Либия в седмицата между Коледа и Нова година, а други около 1350 души – в началото на януари    ©  Reuters
Стратегията на Ердоган за Либия очевидно включва изпращане на паравоенни сили, които досега воюваха в Сирия.

"Ако се наложи, ще дадем урок на генерал Хафтар." С това предупреждение на турския президент Реджеп Таийп Ердоган завършиха във вторник неуспешните дипломатически совалки за спиране на огъня между двете враждуващи фракции в раздираната от деветгодишна гражданска война "провалена" северноафриканска държава Либия. В момента конфликтът е една от най-големите заплахи за сигурността на Европа. От една страна, бившата джамахирия* на полк. Муамар Кадафи е основен портал за нелегалните мигранти от Близкия изток и Африка през Средиземно море, а от друга – в битката за нея се сблъскват интересите на разнопосочни регионални фактори като Франция, Италия, Русия, Турция, Египет, Катар и ОАЕ, и то в изключително сложна конфигурация.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

4 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • + 6

    Ха! Досега не ми се беше случвало да не влизам в повече или по-малко разпален задочен дебат с автора на материал за Близкия изток и околните земи в Капитал.
    Този път нямам какво да добавя! Просто не вярвам на очите си, но пък от друга страна така е определено по-нормално.
    Искрени поздравления за г-н Милев. Моля се да повлече крак...

    Всъщност единственото, което мога да допиша към перфектно обоснования анализ на г-н Милев е, че речите на Ердоган (както и туитовете на Тръмп) са предназначени за вътрешна употреба и извън границите на Турция (САЩ) често звучат откровено налудно.

    Така че това за дечицата с турска кръв в Либия и "братята" там си е 100% анадолска пропаганда. Но тъй като Реджеп е гениален политик, всичко това в Турция му носи колосална подкрепа.

    В мига, когато се видя, че турците, които с апломб приеха всички досегашни операции срещу кюрдите в Сирия, са доста резервирани към изпращане на редовна армия в Либия, за което Меджлиса гласува на мига, Ердоган се появи неканен в Тунис и уговори домакините си през Тунис да прехвърля в Либия наемниците от тюркските племенни отряди от т.н. Сирийска свободна армия, които са се прочули със зверствата си към кюрдите в Северна Сирия.

    Изтегляйки тези 2000 джагали от Идлиб, Ердоган стърши три неща наведнъж:
    1.Смени приготвения за изпращане корпус на редовната турска армия в Либия със сирийския башибозук. И трите ковчега, които вече тръгнаха от Либия, няма да отидат в Турция и да му създадат проблем, а в някое северно сирийско село;
    2. Това не се води военна помощ, защото и египетската танкова бригада, и 5-те хиляди судански наемници, военните инструктори от ОАЕ, и 200-те вагнеровци сащо реално не се броят за военна помощ;
    3. "Услужи" на руснаците и сирийците по-безпроблемно да се справят с уахабитите в Идлиб, запазвайки от сигурна смърт верните си проксита-башибозуци.

    Има нещо много съществено, на което бих предложил на Капитал да обърнат сериозно внимание - и така и така видимо могат да се справят с анализите - когато става въпрос за нефто-газовите находища в Средиземно. Без Турция там нищичко няма да се случи. Просто единствената армия, която е готова да се намеси, за да защити така дефинираните интереси на страната си в района е турската.

    Незаобиколим фактор в района и коз на Анкара е Севернокипърската турска република.
    Макар и непризната от никоя друга държава, освен от Турция, дефакто такава държава с политически партии, парламент и правителство, които се избират от гражданите й демократично, съществува.
    Турция (заедно с Гърция и бивша Великобритания) е страна-гарант по договора за независимост на Кипър от 1960 г. Като такава нахлува през 1974 г в Кипър, за да предотврати присъединяването на острова към Гърция.

    За Анкара СКТР е реална държава и следва да има същите права, както и всяка друга, на изключителна икономическа зона и на достъп до природните богатства в нея. Сондажите, извършвани от турски кораби в западната част на Кипър е провокация, която цели да се стигне до скандал и преговори, на които да се обособи ИИЗ на СКТР.
    Натам бута и забележително безумния договор, с който Ердоган и Срадж се поделиха цялото Източно Средиземноморие като на майтап все една са само двамата на трапезата...

    За Кипър мога да пиша много, но най-добре го прави едиствената Бранислава Бобонац. Не съм я чел отдавна, а има какво да каже по темата. При това го прави прекрасно.

    И благодаря още веднъж за удоволствието.
    Мола ви, не падайте надолу.

    Нередност?
  • 2
    drilldo avatar :-|
    Георги Георгиев
    • + 2

    Франция подкрепя висш кадър на джамахирията. Това е еднозначно - намесата им в първата революция е изцяло на личностно ниво. Парадоксално е, тъй като Джамахирията и Кадафи вървят ръка за ръка. Ако имат проблем с неговото управление, трябва да имат проблем и с висшите кадри на същото управление.

    Разсипаха цяла държава заради един личностен конфликт! Не само това, ами напълниха Европа с емигранти. Кадафи поне имаше ресурсите да опази морската граница. Сегашните главорези са много по-ненадеждни и безскрупулни.

    Нередност?
  • 3
    ahj21578679 avatar :-?
    ahj21578679


    До коментар [#] от "
    D-r D
    ":

    Явно имате поглед, но Либия е доста далече от Турция. Колко адекватен е този договор?

    Нередност?
  • 4
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • + 2

    Договорът не ангажира никоя друга страна, но пък разрешава на Турция да се възползва от формалната ИИЗона на Либия, която се припокрива с гръцката ИИЗ и включва прилежащите на юг от о. Крит проучени колосални (над 550 трил. куб.м.) газови находища, към които Гърция също има основателни претенции.
    Договорът е елемент от стратегията на Ердоган за максимален натиск с всякакви средства, което да доведе до преговори и като резултат Турция да получи отстъпки от неща, за които в нормална ситуация нито има право, нито някой ще й ги даде.
    Това досега работи безотказно, защото няма страна от ЕС, която да е готова да влезе във военен сблъсък с Турция и да провери дали Ердоган не блъфира.



    До коментар [#] от "
    ahj21578679
    ":

    Нередност?
Нов коментар