Маневрите на Путин: Той си тръгва, за да остане
Руският президент не мисли да изпуска властта през 2024 г., а да си запази лостове за влияние и да си намери друга силна роля в новата политическа схема


Александър Братерский

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
- Предложените от Путин конституционни поправки променят баланса в системата на управление в Русия.
- Путин не мисли да изпуска властта през 2024 г., а да си запази лостове за влияние и да си намери друга силна роля в новата политическа схема.
- Планът на Путин е да излезе от Кремъл по безопасен за него начин, без да зависи от волята на своя наследник, който и да е той.
Всички го очакваха. И все пак всички бяха изненадани. Още когато Владимир Путин започна сегашния си президентски мандат, който би трябвало да е последен и свършва през 2024 г., се заговори, че следващите години ще са посветени на операция "Наследник". Но въпреки това ходът на Путин дойде изневиделица.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
Тия нови руски гвардейци са пълни циркаджии. Не знам кой е измислил облеклото и поведението им, но определено е жалка история.
До коментар [#1] от "dr.watson":
Късметлия сте, че фотографията ви е отблъснала и не сте се топнал в текста. Той е доста по-"жалка история".
Преди време се пошегувах, че дори дежурният тук Братерский по-добре ще се справи с тема за Русия, отколкото някой капиталец да си чупи езика с непознатите имена, събития и институции, докато преписва от ройтерс.
Но явно не бива да се шегувам, защото рискувам да остана разбран твърде буквално.
Какво странно има, че Путин - най-популярният световен лидер - прекроява Елциновата политическа система, която вече е твърде тясна за глобалната роля на Русия?
И видимо не става дума за "разпределението на правомощията между властите", както пише авторът. Замислената от Путин архитектура на властта е по-сложна и Братерский се е изгубил някъде по етажите.
Четох скоро един прекрасен коментар тук (във форума, не във вестника), който ме амбицира и изчетох доста руски анализи по темата.
Сериозните коментатори в Русия обръщат внимание на принципно новия държавен модел: модел на баланс на властите и отказ от пирамидалния Елцинов модел. Конституционната власт на премиера и на президента се свива и се балансира с тази на парламента. Той пък губи от досегашната си власт, заради Конституционния съд, който ще може да отменя всяко негово решение. Регионалните елити губят досегашното си влияние в парламента и губернаторите стават просто висши мениджъри в Държавния съвет.
Това са суперструктурите – Конституционният съд и Държавния съвет.
И ми е странно, че прехвален анализатор като Братерский е профучал по темата и не е забелязал дори новите правомощия на Конституционния съд.
Но пък подробно е обяснил ни в клин, ни в ръкав едно-друго за своя приятел Навалний...
Че кой извън Москва е чувал за Навалний, та да гласува за него за президент, Александр?!
Не си го пожелавайте, защото ще стане като с мен: соросаците от от Левада центр ще го издигнете и ... няма да вземе 100 000 гласа...
Определено е по-загадъчно да се пише каква колосална заплаха за властта е, ама никой да не може да я премери тая заплаха...
Отношението към Русия в Капитал е откровено тенденциозно и враждебно. Пък за "нашите" само добро или нищо. Затова нищо няма за протестите, които раздират Франция повече от година, за партийната гражданска война в Щатите, за разпадането на ОК. От грантаджийска медия - толкова.
До коментар [#3] от "ahj21578679":
Обичам да чета прозрения.
Все пак Икономедия има да изпълнява ангажименти срещу периодичните грантове за няколко млн. долара за "развитието на демократичната медийна среда" (каквото и да означава това) с Америка за БГ, а не с не с Русия за БГ. И за да не спре кранчето, е длъжна да бълва подобни "анализи".
Пък и четенето на глупости не е задължително.
Още...
Аз давам лош пример, опонирайки, защото не понасям да ме лъжат.
Но пък фактът, че този текст за 30 часа е прочетен от едва 1270 посетители (от които аз съм го отворил 3-4 пъти), говори за никаквия интерес към темата, автора и газетата. Защото преди Иконо да се зароби с Америка за БГ през 2014 г., Капитал го четяха десетки хиляди. Оформяше общественото мнение.
Минало свършено...
Самоубиха си газетата.
Но пък си пазаруват със зелено в БИЛЛА...
Путин няма да сдаде властта, ще си подготви човек, който ще му бъде пионка.
Дори и на кремълските тролове вече им свършиха оправданията за техния самозабравил се диктатор в Кремъл.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.