Петролът се срина с над 30% заради ценовата война на Саудитска Арабия
Рияд увеличава производството, кралството е недоволно от провала на преговорите с Русия


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Цените на петрола се сринаха с над 30% в понеделник през нощта на пазарите в Азия, след като страните износители и производители на петрол от организацията ОПЕК+ не успяха да постигнат споразумение за допълнително свиване на добивите. След провала на преговорите в петък Саудитска Арабия реши в събота да намали драстично доставните си цени и да увеличи производството през април.
Брентът поевтиня с 30% до 31.92 долара за барел, а американският лек петрол загуби 32.41% до 27.92 долара. Това е най-голямото дневно понижение от 1991 г. Към обяд на европейските пазари паниката леко отстъпи и спадовете бяха ограничени до около 20%.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
12 коментара
Супер. Ватенки и чалманлии потъват. :)
Освен че курсът на рублата тръгна надолу, надолу тръгнаха и акциите на Сауди Арамко, и то с много. А пък говорителят на Роснефть Михаил Леонтиев изглеждаше доста доволен докато коментираше. Да се твърди, че неглупавите хора, взимащи решенията в Москва и Рияд не са се сетили за възможните, неминуеми, последици или пък са забравили да се консултират предварително с някой български дъ инвестър или друг хен мейд кадър би било невярно :-) Текат сложни, многопластови процеси, а сериозни анализи няма, само клишета в материала и чифтокопитен възторг в коментарите.
Цифричките са единствено повод за анализ! Търкалят се навсякъде и чакат някой да ги подреди и осмисли.
Не че очаквах от Капитал нещо повече от обикнатото копи-пействане, макар да таях надеждата, че може пък - все някога - да се погледне и под повърхността, да се улови логиката на процесите.
Упорито - тцъ.
Дори съм леко изненадан, че "авторът" не е зърнал големия нелегал на нефтения пазар - САЩ, които са причината за всичко случило се.
Ходът на Русия да напусне споразумението ОПЕС+ е стратегически. И е странно да не се разчете.
Предисторията накратко:
С шистовата си революция Щатите се превърнаха от основен вносител във водещ износител в света и след 2013 г увеличиха производството си 3 пъти – до 6,3 млн. барела на ден. В резултат цената на барел сорт Брент за една година падна също 3 пъти и през януари 2016 беше 31 долара за барел.
Това бе причината за появата на съюза ОРЕС и Русия - ОРЕС +, през ноември 2016, когато производителите на 47 % от световния добив се съгласиха да съкратят добива си с 1,8 млн барела на ден, от които за Русия 300 хил, за да задържат борсовата цена около 53-55 долара за барел. И цената тръгна нагоре: януари 2017 - 56 долара, януари 2018 – 69 долара, окт. 2018 – 81 долара.
Само че...
С ръста на котировките скочиха и печалбите от американския шистов добив, който през септември 2019 достига рекордните 12,5 млн барела на ден. Ако към него се прибавят откраднатите от САЩ 55 хил барела петрол на ден от Сирия, както и абсолютно неясния обем на нелегалния (около 300 хил барела на ден) ирански добив, намиращ се под американски санкции, натискането на Венецуелския добив от САЩ, се вижда, че самоограничаването на добива от ОРЕС+ реално обслужва американската шистова експанзия.
И беше повече от естествено Русия да се откаже от ограниченията на картела, защото руският бюджет е сметнат да е на плюс и при нефт по 40 долара за барел. Но американският шистов добив при тия котировки е нерентабилен. Няма да издържат и някои от сегашните производители и в рамките на 2-3 месеца цената на нефта логично ще тръгне нагоре.
Някъде отиват нещата:
1. При тия котировки САЩ ще позагубят добивната си промишленост и ще освободят пазара;
2. ОРЕС ще се разпадне. А с него и системата на американския петродолар, чиято основа е картелът;
3. Ще се появи нов петролен картел около Русия, Иран, Венецуела, Ирак, чиито правила няма да са американските.
И там.
До коментар [#4] от "D-r D":
Проблемът с тия сметки е, че американците имат достъп до почти неограничено финансиране. Сигурен съм - правителството/или уж някакви частни инвеститори/ им ще им отпусне бонус от десетки милиарди за да си закрепят положението.
До коментар [#] от "
mickmick
":
Войната е въпрос на издържливост. Шеврон е Ексън имат резерви, но дребните имат просто кредити и застраховки срещу ценови спад, което пък ще удари застрахователите в Щатите.
Ударът на руснаците е срещу основата на съвременната петролна търговия - петродолара.
Ако помните, Сащ се сетиха, че Иран разработва ядрено оръжие, когато премиерът тогава Ахмадинеджад обяви, че ще прави в Техеран трета петролна борса след Лондон и Ню Йорк, на която, обаче, петролът ще се търгува в евро...
На мига бяха въведени санкции срещу Иран.
ОПЕС е пред разпад, ако Саудитска, Русия и Сащ продължат да помпат. С опелото му ще хвърлят в гроба и петродолара. И така и така Русия и Китай търгуват отдавна в национални валути.
До коментар [#4] от "D-r D":
Да, ама САЩ не се подпират на единия нефт, за разлика от Русия.
Ах, каква радост беше преди няколко месеца! Турция, Русия и Сирия се разбраха какво ще правят с кюрдите, Русия увеличаваше влиянието в Близкия Изток, всички мурзилки бяха сложили розовите очила.
А тя каква стана? Последния път при такъв спад на цените Русия се бореше с бюджетни дефицити, девалвация, понижен жизнен стандарт. Отне месеци, за да се повишат цените - дори след споразумението на ОПЕК+.
Сега ги чака същото. Доктора да си бълнува колкото иска - Русия няма какво да спечели от ситуацията.
До коментар [#3] от "Weiss":
До коментар [#4] от "D-r D":
Точно това ме изненада-руснаците са прекалено доволни.
Да не би да има сключено картено споразумение между Русия и С.Арабия с цел фалит на конкуренцията?
До коментар [#9] от "kapitalcho":
2020/03/10/4038911_bezsilieto_na_opek/?p=0#addcomm ent
Едва ли.
Още повече обещаните от СА по време на 1000-членната визита на крал Салман в Москва преди 2 г. и съвсем реални до оня ден инвестиции в Роснефт от 200 млн долара, видимо се изпариха.
Без да се опитвам да ви влияя, но за гръцките проблеми аз чета не Файнейшъл, а Катимерини, Вима и т.н., за жълтите жилетки - не Гардиан, а Монд, Поан и пр, за Мадуро - испанците: Ел Паис, за Сирия - арабите: Ал Маядин, и иранците - Фарс.
Няма естествена логика за Русия да не търсите руската гл.т.
Ако ползвате руски език и ви е наистина интересно, напишете ми лично съобщение и ще ви изпратя линкове към сериозни аналитични руски сайтове с анализи по темата.
Писах под
https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/sviat/
Ако ви се чете...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.