Новият брой:
Правителство с ГЕРБ?

Икономика след пандемията

Ясно е, че светът влиза в рецесия, но сега бизнесът трябва се готви за новата нормалност след нея

Икономическият удар от коронавируса вече е факт - все повече страни са в дълга карантина и е ясно, че светът ще изпита спад на производството с невиждана дълбочина поне от Втората световна война насам. Засега данните са оскъдни и шокът не може да се измери, макар първите числа вече да очертават срив, който го прави по-голям от финансовата криза през 2007-2009 г. - и тук не говорим само за стопяващите се борсови индекси, но и за колосалните 3.3 млн. заявления за безработица в САЩ само за седмица.

Това дава поле за анализатори и консултанти, като в момента обяснимо прогнозите варират в широки граници и достигат до двуцифрени свивания на БВП в най-големите световни икономики - не само за второто тримесечие, а и за годината. Разчертават се и модели и сценарии за излизането от кризата - класическата супа от букви от латинската азбука, даваща визуална представа за бързо и по-безболезнено или протяжно възстановяване.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    deepblue avatar :-|
    DeepBlue
    • - 1
    • + 4

    Европейския съюз трябва да започне да субсидира не само селското стопанство но и промишлени сектори водещи до по-голяма независимост от Китай.

    Нередност?
  • 2
    ivanko77 avatar :-|
    ivanko77

    Тази криза е възможно най-добрия вариант, който можеше да ни сполети. Минавайки с бясна скорост през информационната революция, не променихме почти нищо - не може да имаме революция в производството, а политическия и социален модел да не се променят, а ние не сме мръднали особено от преди 30 години. Но за разлика от предишния опит, сега реално нито жертвите са много(не е както след чума, испанския грип...), нито пък имаме реална загуба на инфраструктурата, както би било след война. Бизнеса утре не трябва да е същия, нито пък хората, защото ако пак не се поучим, следващият път ще е по-тежко. За мен V образното възстановяване е по-малко вероятния вариант, но зависи от това до колко хората ще започнат промяната, а тя от своя страна зависи от продължителността от рестрикциите на запад.

    Нередност?
Нов коментар