Новият брой:
Чудото на езика

Могат ли тестовете за антитела да рестартират икономиките и живота

Германия и други страни се надяват скоро да върнат на работа хората с имунитет към COVID-19 с помощта на бързите тестове. За сега обаче е проблем е да се намерят достатъчно надеждни тестове

Антителa. В болния от коронавирус свят това е една от най-популярните и пълни с надежда думи. Всеки грип, всяка настинка, която прекарваме, създава в тялото ни спомен за нахлуващия нов патоген. Антителата са точно този спомен. Имунната система го съхранява достатъчно дълго и следващият път, когато сме изложени на същия вирус, те разпознават врага, нападат го и го обезсилват. Този принцип важи и за коронавируса.

Тестове за антитела за COVID-19 има. Става дума за серологичните тестове, наричани още "бързи" тестове, които анализират капка кръв, за да установят дали човек е прекарал болестта (понякога дори без да знае) и има имунитет срещу вируса. И точно към тях са насочени надеждите, че ще променят тотално "играта", като позволят на вече прекаралите болестта бързо да се върнат на работа. Така икономиките могат да заработят още преди заразата да бъде напълно изчистена.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    nikolay_uk avatar :-|
    Николов
    • + 7

    Това е много информативна и балансирана статия за предимствата и недостатъците на тестовете за антитела.

    Безусловно, те са единственият начин да се измери стадния имунитет и ще играят съществена роля при решението да се отслаби или премахне карантината.

    Но, както правилно се отбелязва, в момента няма страна, която масово да прилага тези тестове най-вече защото сега основната задача не е премахване на карантината, а забавяне на епидемията. Т.е. най-важното нещо в момента е ранната диагностика, а не пост-фактум статистиката. След 2 или 3 месеца акцентът вече ще е друг - и тогава вече измерването на стадния имунитет ще става все по-важно.

    За съжаление, ние още не сме се справили с първата задача - ранната диагностика. У нас все още се правят твърде малък брой PCR тестове. И, както съм писал и преди - причината не е в липсата на техника.

    Нередност?
  • 2
    mantronic avatar :-|
    Daniel Florev
    • - 1
    • + 1

    "...възможно е от няколко месеца до няколко години."??? Грешна информация.
    Имунитета при вируса SARS-CoV-1, който е най-близкия "родственик" на SARS-CoV- 2 е над 15 години. Хората, които са боледували от него през 2003-а година имат имунитет до ден днешен.
    От 7-те групи коронавируси, които атакуват хората, най-краткосрочния имунитет е 2-3 години, т.е. имунитета от SARS-CoV-2 ще е в диапазона между 2-3 и 15 години.

    Нередност?
  • 3
    evtimvz avatar :-|
    evtimvz

    Броят на компаниите не е гаранция за качество. Пример Китай.

    Нередност?
Нов коментар