Ваксина наесен? Не е невъзможно
Поне 12 - 18 месеца ще са нужни за разработка на ултимативното "оръжие" срещу COVID-19 по традиционния начин. Някои компании обаче скъсяват сроковете, прилагайки по-хазартен подход


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Сигурно вече нееднократно сте чували тезата, че за да пресече разрастващата се глобална пандемия от новия коронавирус, човечеството трябва да постигне т.нар. колективен имунитет. За целта поне 70% от хората трябва да изградят антитела и така да пресекат верижното препредаване на заразата към другите по-уязвими представители на обществото. Ако обаче това трябва се случи по "естествения" начин чрез преболедуване на COVID-19, процесът вероятно ще трае с години и жертвите ще се измерват в милиони.
По-безболезнената алтернатива за постигане на колективен имунитет е навременното разработване на ваксина. Когато това се случи и тя бъде произведена в достатъчно големи количества, ще дойде и краят на сегашната епидемия. Това е и стратегическата цел, обединила глобалната научна, медицинска и фармацевтична общност през последните четири месеца. От скоростта, с която тази цел бъде постигната, зависи каква точно ще е цената на COVID-19, измерена в човешки животи.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Успех! Колкото по-скоро толкова по-добре!
А ако се окаже, че има странични ефекти след 6 мес.,да кажем?Как така без дългосрочно клинично тестване ще се предлага масова ваксинация?Това звучи абсолютно безотговорно.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.