Коронавирусът доведе до първи тримесечен спад на БВП в Китай
Икономиката се е свила с 6.8% от януари до март в сравнение с година по-рано, очакват се нови мерки на Пекин


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Заразата с коронавирус доведе китайската икономика до свиване през първото тримесечие, което се случва за първи път, откакто се води такава статистика в страната от 1992 г. Производството и потреблението бяха парализирани в началото на годината, като едва през март е започнало леко възстановяване. Негативните ефекти засилиха натиска върху Пекин да предприеме икономически мерки, за да ограничи загубата на работни места, съобщава Reuters.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
Процентът е отношение между две величини. Така знаейки едната, можеш да откриеш другата, но когато и двете са спестени, какъв е смисълът от водопада от проценти горе?
Тъй като отдавна не се впечатлявам от апокалиптиката в Капитал по отношение на Китай (и не само), отново потърсих извора.
В данните на Националното статистическо бюро на Китай, естествено, са дадени и абсолютните цифри в много ясна разбивка: 6.8-те % спад за януари-март представляват намаление с 20,65 трлн юана ($2,92 трлн).
Промишленият сектор се е свил с 9,6% - 7,36 трлн юана, аграрният – с 3,2% или с 1,02 трлн юана, а сферата на услугите – с 5,2% - 12,27 трлн юана.
Китайският експорт се е съкратил с 11,4% или с 3,336 трлн юана, а импорта – с 0,7% - 3,238 трлн юана.
Представени по този начин, данните дават много ясна картина на ситуацията и възможност за елементарен анализ: най-засегнати са промишлеността и - логично - експорта, а най-слабо: селското стопанство (което гарантира изхранването на населението) и вносът, което означава, че запаси за бърз рестарт на икономиката има.
Дотук с апакалиптиката....
МВФ продължава да стои зад прогнозата си, че за 2020 г. БВП на Китай ще е с ръст, спрямо м.г., въпреки забавянето през първото тримесечие.
И още нещо много съществено, което в Капитал дори да е намерено в изтъркания от преписване Reuters, ще бъде пропуснато в превода: Китай е единствената страна в света, която за преодоляване на кризата не трупа външен дълг!
И явно в Капитал няма да срещаме класацията на световните икономики във вида коя е първа и коя втора, защото (както в стария виц) от двете китайската ще бъде описвана като предпоследната...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.