След отварянето: Базов доход и други важни въпроси
Икономиката надали ще се възстанови толкова бързо, а пандемията ще даде сила на нови идеи


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
- Някои от последиците от тази криза ще останат с нас години наред.
- Ако потреблението не се възстанови бързо, рецептите за ръст ще са погрешни.
- "Ръчната спирачка" на световната икономика припомни, че има фундаментални проблеми, които искат нови решения.
Бавно и колебливо хватката на пълното спиране на икономиката започна да се разтваря. Испания, Италия и части от САЩ обявиха постепенно разтваряне. То ще бъде несигурно, с прекъсвания и вероятно ще отнеме доста време: повечето прогнози не виждат пълно разтваряне на икономиката до есента или дори до зимата. Сега е моментът, в който да се мисли за света след вируса.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
Базов доход е една наивна либерастка простотия и утопия. Да раздават купони за храна, ток и лекарства и то само на най-бедните, болните, старите и пр. лица в неравностойно положение, не и пари на ръка. Важното е цивилизованият свят да победи глада и да не допуска нелекувани и необразовани поради бедност, нито хора живеещи на улицата, от там насетне всеки да се оправя сам.
До коментар [#] от "
sax16655090
":
Ако се замислиш малко, преди да се изкажеш мнението, ще разбереш, че не си прав. Тенденцията в света е производствата все повече да се автоматизират и все повече дейности да се поемат от изкуствен интелект. Най-лесно разбираемият пример е сферата на транспорта. Откъде според теб, все по-малко заетите, ще получават необходимия за съществуването си ресурс? Въпросът всъщност е, колко е минимумът, който богатите трябва да плащат на бедните, за да няма гладни бунтове и революции, които биха помели собствеността на богатите? И не ми излизайте с контра аргументи, че всички можем да станем програмисти и физици, за да работим в сферата на новите технологии. Класическият капитализъм не може да съществува без потребление....
До коментар [#2] от "kratun.ko":
Светът не работи по тоя начин, обществото и пазарът могат да се саморегулират и подобни мисловни парадокси нема как да се реализират. Производството (и не само) и сега е достатъчно автоматизирано, особено ако го сравним с неколко века по-рано, но безработицата не се е увеличила. Така че, остави тия утопии как от утре целият труд щял да се поеме от роботи и хората да станат ненужни. Като са ненужни нема да имат работа, съответно и доходи, ще отглеждат кози и картофи за собствена прехрана, ще си разменят стоки срещу услуги и нема да има пазар за нищо. Без пазар и целата автоматизация и корпорации отиват на кино. Тоест, процесът ще се саморегулира много преди да се стигне до последната фаза, защото автоматизация без пренасочване на работна ръка към други сфери е невъзможна; парадокс. Нема как и да раздават пари от вертолети за да им купуваш стоките, произведени от роботи. Това ще е същото, като да раздават самите стоки безплатно, което обезсмисля производството им.
Дори да приемем хипотетично, че ще стане така, то какво предлагаш - 90% от трудоспособното население да получава пари без да прави нищо и само да яде, сере и да се възпроизвежда? Това ще доведе до тотална деградация на обществото и никой нема да има мотивация да се развива. Социалните помощи и в момента го доказват. Ако се стигне до там, то ще е по-добре да се извърши дероботизация на некои дейности по чисто социални причини за да изкарват прехраната си с труд, вместо да получават наготово.
До коментар [#] от "
kratun.ko
":
Потърсете "концепция златен милиард" в търсачка и ще намерите отговора , подготвян от глобалното правителство в сянка.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.