Форт "Тръмп" на хоризонта
Може ли Полша да замени Германия като новия военен хъб на САЩ в Европа


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Тази седмица Полша и в частност нейният президент Анджей Дуда попаднаха в доста деликатна политическа ситуация. През последните две години управляващата във Варшава дясноконсервативна партия "Право и справедливост" агресивно лобира за колкото се може по-голямо американско военно присъствие на територията на страната. Така Полша се стреми да си гарантира ефективно неутрализиране на заплахите по източния фланг на НАТО и особено от страна на Русия.
Кулминацията на тези полски стратегически усилия дойде в сряда под формата на среща между Анджей Дуда и американския му колега Доналд Тръмп в Белия дом, където договореностите в сферата на сигурността бяха официализирани. Както се оказва обаче, Полша е на път да постигне заветната си цел за сметка на Германия, което поставя управляващите във Варшава в изключително неловка ситуация спрямо техния западен съсед, който е ключов съюзник в НАТО и най-мощната икономика в Европа.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
С почти радостното "Jeszcze Polska nie zginęła" (Полша още не е загинала) започва полският химн.
Любопитна подробност е, че тая мазурка е написана за марш на полските легиони, участващи в Наполеоновите войни в Русия през 1812 г.
И още на следващата година Полша загива... За пореден - и не за последен - път.
Който не е надникнал в полската история, той не е открил един шизофренно повтарящ се цикъл при шляхтичите: ежльотене на запад към тевтонците/германците и на изток към руснаците, задължително последвано от поделянето на полските земи помежду им.
Също задължителен момент в цикличните полски катастрофи е и наличието на "закрилник", който да дава кураж на паните - литовското княжество през Средновековието, Франция през 1939 г, СССР след войната, САЩ сега. Но и абсурдно повтарящ се елемент е, че "закрилникът" не си мръдва пръста, когато за Варшава става напечено. И полската държава за пореден път изчезва от картите...
Друга закономерност е, че Полша преди всяка поредна своя подялба задължително е изостряла до крайност отношенията си и с Германия, и с Русия. Преди сегашното, така е и през 1938-39 г. , когато три пъти отказва на предложението на СССР за европейски антинацистки пакт между Франция, ОК, Полша и СССР, както и да пропусне РККА да помогне на Чехословакия на основание Чехословашко-съветския договор за взаимопомощ срещу нахлулия в страната още на следващия ден след Мюнхенския сговор Вермахт.
Същото се случва и с "приятелския" германски Райх, когато Берлин си поисква Данциг. Чува се твърдо полско "Nie!" и след две седмици на 17 септември президентът Мошчицки и нач.на Ген.щаба бягат от обсадена Варшава в Румъния, зарязвайки армията, населението, страната...
Политическото късогледство на предвоенния полски външен министър Юзеф Бек явно е много заразно...
Поляците трябва да са наясно , че ще нарушат договора за кнвенциалните сили в Европа .
https://en.wikipedia.org/wiki/Treaty_on_Conventional_Armed_Forces_in_Europe
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.