Германия поема председателство на ЕС с фокус върху европейското възстановяване
Меркел може да предостави така необходимото лидерство на фона на големите предизвикателства, породени от пандемията
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Германия поема от днес ротационното председателство на ЕС. През следващите шест месеца Берлин ще работи за сътрудничество и компромиси между страните членки по водещи теми като пандемията и предизвиканата от нея криза, бюджетът за следващите 7 години и преговорите за връзките с Обединеното кралство след Brexit. Пред изданието Вrussels Тimes висш германски правителствен представител казва, че поемането на председателството насред продължаващата криза с коронавируса не е нещо, което Германия е очаквала или за което е била подготвена. Той обобщава: "Нашето председателство е наречено "корона председателство."
На 18 юни пред германския парламент канцлерът Ангела Меркел заяви: "Никоя страна не може да се справи с кризата сама и в изолация. Европа се нуждае от нас точно както ние се нуждаем от Европа. Европа не е само историческо наследство, а проект, който ще ни поведе в бъдещето."
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
За човек, който не е прочел дори отгоре-отгоре програмата, нищо няма да разбере от англосаксонския преразказ в Капитал.
Ще помогна с разяснения по основните й пунктове.
Програмата предвижда катализатор за всички пожелания за успех да стане митичният фонд от 750 млрд.Е, който до момента е само проект. Основното противоречие между страните от Стара Европа е за чия сметка ще се пълни той. Щото никой не се натиска да е сред пълначите...
Меркел опитва да прокара преоценка на провала на досегашните антикризисни инструменти, с които всяка страна борави посвоему. Зад този опит ясно се вижда стремежът да се наложи окончателно наднационалното право за сметка ограничаването прелагането на националното.
Прелюбопитен е и тезисът, че цялото медицинско оборудване и лекарства за страните от ЕС вече трябва да се произвеждат в ЕС. Както и храните. Не се дава рецепта как и кога ще стане това.
Обещава се „цифров суверенитет“ от американските облачни провайдери. Главната роля ще е на Германия и Франция, които вече са учредили компанията Gaia X за разработка на облачни технологии. Сходно е и отношението към разработките в сферата на изкуствения интелект: париране на прекомерното влияние на американски корпорации.
Германия отново съживява инициативата на финансовия си министър Шолц за въвеждане на данък върху финансовите трансакции, както и най-спорния проект - за единна минимална работна заплата в ЕС.
И за накрая – най-същественото: може да не ви се вярва, но във външната политика програмата фокусира ЕС към Китай! А как ще се подреждат отношенията на ЕС с доскоро най-близкия до сърцето бивш хегемон, явно ще се мисли след изборите през ноември...
Но както и да се формулират отношенията тогава, в този си вид ЕС ще продължава да се разглежда като плячка, както от САЩ, така и от Китай, и от Русия.
Обърнете внимание: никоя от трите световни сили не общува с Брюксел, а единствено с националните правителства.
Много е показателно.
Няма по-подходяща държава в такъв момент. Германия е единствената голяма икономика в Европа, чиито дълг към БВП спадна след финансовата криза. И то не с колкото и да е, а с 20%!
Който каквото и да говори, Германия е доказала многократно, че се справя ефективно с кризи от всякакво естество.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.