Новият брой:
Правителство с ГЕРБ?

Провалът на диалога Белград - Прищина: Когато миналото застигне бъдещето

След фиаското на планираните преговори във Вашингтон топката е обратно в полето на ЕС да намери решение на спора между Косово и Сърбия

Ефектът от обвиненията във военни престъпления срещу Хашим Тачи може да бъде сравнен само с избухването на бомба
Ефектът от обвиненията във военни престъпления срещу Хашим Тачи може да бъде сравнен само с избухването на бомба
Ефектът от обвиненията във военни престъпления срещу Хашим Тачи може да бъде сравнен само с избухването на бомба    ©  Reuters
Ефектът от обвиненията във военни престъпления срещу Хашим Тачи може да бъде сравнен само с избухването на бомба    ©  Reuters

САЩ воюват, ООН преговаря, ЕС плаща. Тази максима за международното разделение на труда, формулирана от служител на ООН, действаше с относителен успех в Косово до момента, в който администрацията на американския президент Доналд Тръмп не реши да сграбчи инициативата и в типичния си стил да търси бърза сделка на всяка цена. Но след като организираните за 27 юни в Белия дом разговори между президентите на Косово и Сърбия Хашим Тачи и Александър Вучич се провалиха заради оповестените обвинения срещу Тачи, целият процес се върна на кота нула.

Добрата новина е, че фиаското на Вашингтон вероятно предотврати развитие, което би могло повече да навреди, отколкото да помогне. И сега топката се връща в полето на ЕС, който може да поеме отново ролята си в разговорите между Прищина и Белград и да ги води по-балансирано. Лошата е, че с последните развития диалогът Косово - Сърбия е в тупик. "Единият ключов събеседник е напът да бъде обвинен във военни престъпления (което трябва да бъде потвърдено от съда), другият е автократ, управляващ без опозиция. Който си мисли, че с тези партньори е възможно да бъде намерено трайно решение, е в сериозна самозаблуда", обобщава в профила си в Twitter Флориан Бийбър, професор в Центъра за европейски изследвания към Университета в Грац.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    antipa avatar :-|
    D-r D

    Всъщност чак спорове между Вучич и Тачи изобщо няма. И двамата подскачат в такт с американската свирка, докато перфектно се правят на умрели лисици. Нагласата беше Тръмп точно на следващия ден - на Видовдан, да огласи второто поражение на сърбите на Косово поле. И отново заради предателство...

    На 28 юни е денят, когато през 1389 г. сръбският княз Свети Лазар повежда значително по-малобройната си православна войска срещу селджукските турци и техните християнски васали на Косово поле. Св. Лазар и султан Мурад загиват в битката. Православната войска е разбита. Сърбия е завладяна...Точно на 28 юни, Видовдан.

    Само в Капитал се правят, че не знаят за търговията с органи, които са вземани от живи сръбски "донори" от косоварите по време на УЧК. Многобройни свидетелствата за това са давани пред съда в Хага по делата за геноцид в бивща Югославия, както и за организаторите на тия зверства - тогавашните полеви командири, а днес висши политици на изкуствено Косово.
    И на съда в Хага му трябваха 20 г, за да се сети за тях и да ги изтупа от праха....
    Реално Хага е тактически маньовър на ЕС, който упорито бе пренебрегван на американско-албанско-косовските преговори. Няма резон Вашингтон да прекроява границите в Европа зад гърба на Германия/франция. Това с Гренел беше по американски груба и безцеремонна демонстрация на незачитане.
    Е, видимо американско-европейските отношения има шанс да тръгнат в поствасални коловози...

    А с какво е така важно никаквото Косово?
    Ами с потенциала да стане част от Велика проамериканска Албания, събирайки се с днешна Албания и повече от половината БЮРМ.
    Косово е американски протекторат в Европа, чиято чел е да й вкарва нестабилност. Косовският въпрос се обостря винаги успоредно с някакъв американски натиск върху Европа - дали ще е газ, дали ще е отрицателно външнотърговско салдо или натовския "данък" - винаги, в услуга на американския натиск.

    Къде е най-голямата американска база в Европа?
    Къде е центърът на уахабизма в Европа?
    Къде е центърът на плъзналата из цяла Европа мафия?
    Коя е страната с най-висока раждаемост в Европа?
    Коя е страната с най-ниския жизнен стандарт в Европа?
    Коя е страната, чиито политици са престъпници?

    Да, да! Говорим именно за Косово.

    Нередност?
Нов коментар