Световната икономика: Надолу с асансьора, нагоре по стълбите

Пълното възстановяване засега се отлага за 2022 г.

Световната икономика навлезе във втората половина на годината със сериозни притеснения заради продължаващата пандемия от коронавируса и твърдото убеждение, че пълно възстановяване до Коледа е изключено, а такова до края на 2021 г. зависи от много условия. Само преди шест месеца повечето икономисти обсъждаха бъдещите търговски отношения между САЩ и Китай и как първата фаза на търговската сделка между двете най-големи икономики ще вдъхне увереност на компаниите и инвеститорите.

Вместо това пандемията доведе света до това, което Международният валутен фонд (МВФ) нарича "Голямото заключване". Централните банки и правителствата отговориха с трилиони долари в безпрецедентна подкрепа на икономиките, за да предотвратят срива на пазарите и да помогнат на компаниите да запазят колкото е възможно работниците си, докато заразата бъде овладяна. Дори с тези огромни усилия светът продължава да преживява най-тежката си икономическа криза след Голямата депресия. Докато някои показатели за производство и продажби на дребно в големите икономики показват подобрение, надеждите за V-образно възстановяване (силен ръст, който да компенсира бързо спада) вече са илюзия, тъй като възобновяването на бизнеса изглежда нестабилно в най-добрия случай и загубата на работни места рискува да се превърне от временна в постоянна.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    fpd1488699386518396 avatar :-|
    Ivan Mitev

    Светът страда от поведението на централните банки по неправилен начин да емитират пари.
    При запазване на вредната за всеки грешка на централната банка щетите се увеличават.
    Вариантите са:
    1. При запазване централната банка неправилно да емитира пари – е с нарастващи щети и възникват кризи.
    При създадените условия, колкото повече работят хората за икономически растеж – толкова повече са възникващите щети. Съвременната цивилизация е жертва на грешката на централната банка.
    2. Устойчивият държавен просперитет е възможен, когато централната банка по правилен начин емитиран пари.

    Нередност?
Нов коментар