Морският шах на Ердоган

Турските проучвания за нефт и газ в Източното Средиземноморие подклаждат нов геополитически конфликт

В конфликта се намеси и Франция, която изпрати на помощ на Гърция фрегата и два изтребителя
В конфликта се намеси и Франция, която изпрати на помощ на Гърция фрегата и два изтребителя
В конфликта се намеси и Франция, която изпрати на помощ на Гърция фрегата и два изтребителя    ©  Reuters
В конфликта се намеси и Франция, която изпрати на помощ на Гърция фрегата и два изтребителя    ©  Reuters

През последните седмици в района на Източното Средиземноморие внезапно се разрази на пръв поглед сложно стратегическо противопоставяне, като някои от участниците в конфликта се намират на хиляди километри от въпросния регион. Видимата част от кризата започна преди около седмица, когато Турция изпрати своя изследователски кораб Oruc Reis да издирва залежи от петрол и газ в спорната акватория край остров Кастелоризо - зона, която съседна Гърция също приема за своя. По-притеснителното в случая е, че плавателният съд беше съпровождан от военна флотилия, което от своя страна провокира активиране на гръцките военноморски сили. Така едни срещу други се изправиха бойни кораби на две държави, които поне формално се водят съюзници в НАТО и не би трябвало да проявяват враждебност помежду си.

И за да стане ситуацията още по-заплетена, в конфликта се намеси и Франция, която изпрати на помощ на Гърция фрегата и два изтребителя, които проведоха съвместни учения край остров Крит. Египет и Израел, които през последните години провеждат редовни съвместни учения с Гърция, също подкрепиха Атина в териториалния спор с Анкара. Това, което прави ситуацията още по-взривоопасна, е обстоятелството, че Франция и Египет са в почти открит конфликт с Турция на територията на Либия, където те подкрепят различни враждуващи фракции в бушуващата вече девета година гражданска война. Според анализатори настоящото (средиземно)морско противопоставяне е най-опасният подобен инцидент от поне 20 години насам.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

4 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    wildbalkan avatar :-|
    wildbalkan

    Dobre e kogato se pishe neshto avtora da se podgotvi po-dobre,inache niama smisal izobshto da se pishe prosto zashtoto...niamash druga rabota!
    Po- dolu post-vam realnite cifri otnosno bragovata ivica na Turcia i Garcia.
    Turkey's coastline is 7,200 km.

    Greece's coastline is 13,676 km, almost double that.

    Нередност?
  • 2
    weiss avatar :-|
    Weiss
    • + 2

    Итс олсоу гуд, уен райтинг комментс, то мач ленгуидж анд скрипт. Адъруайз, ит мейкс литъл сенс, айдър.

    Нередност?
  • 3
    sfasaf avatar :-|
    sfasaf

    До коментар [#1] от "wildbalkan":

    "...Турция от своя страна твърди, че има най-дългата сухоземна брегова ивица."

    Авторът малко некоректно се е опитал да обясни, че става въпрос за непрекъсната брегова ивица. В цифрите за Гърция се броят и многото острови, които държавата притежава.

    Нередност?
  • 4
    antipa avatar :-|
    D-r D

    Политиката представлява съвкупност от две неща: интереси и възможности за осъществяването им.
    На етапа Реджеп твърдо отстоява геостратегическите, геоенергийните и геоконфесионалните интереси на Турция в района на Близкия Изток, Изт.Средиземно и Северна Африка (наричани популярно, но невярно неоосманизъм) и разчитайки на различията между повече или по-малко великите сили успява да ги прокара.

    За пръв път след Корейската война Ердоган свали руски самолет, но не получи ядрена война, а възможност да влезе с армия в кюрдската част на Сирия.

    След западната реакция на сондажите край Кипър, за трети път след инвазията в Кипър през 1974 и след опита за преврат през юли 2016 г, Ердоган се убеди, че НАТО е западен съюз, в който Турция е чуждо доведено дете.

    Докато Америка се е вторачила единствено в изборите си, Ердоган ще диктува условията и с абсолютно непонятото за западняците балканско-азиатско мислене ще налага интересите на турската държава.
    Просто в Европа няма кой да иска да рискува да го спре. И това се дължи на изконно заложения хермафродитшзъм на ЕС: хем има обща външна политика, хем външните министри на "локомотивите" на ЕС - Германия и Франция - по отношение Турция стоят на мно-о-ого различни позиции.

    Пак да споделя видимо неосъществимата си мечта: да прочета в Капитал грамотно написан и отчитащ движещите сили на събитията анализ.

    Нередност?
Нов коментар