Ердоган: Турция няма да отстъпи в Източното Средиземноморие
Франция реши да се присъедини към военни учения заедно с Гърция, Кипър и Италия в региона
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Турция няма да направи отстъпки в Източното Средиземноморие, заяви президентът Реджеп Тайип Ердоган. И допълни, че Анкара ще направи "каквото е необходимо политически, икономически и военно", за да защити правата си.
"Ще си вземем, каквото ни се полага в Средиземно море и други морски региони. Точно така, както не пожелаваме чужди територия, интереси и суверенитет, никога няма да отстъпим от това, което ни принадлежи", коментира Ердоган, цитиран от Financial Times.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
Явно и той като банкянския самодържец ще го разбере по трудния начин!
Така поднесена информацията подбужда към един-единствен твърде елементарен извод. И явно това е целта.
Но не това е цялата истина по казуса Турция и Източно Средиземно.
Спестеното горе е, че:
1. По отношение на международното право
Турция не се е присъединила към Конвенцията по морско право на ООН, което според международните норми не я задължава да съблюдава ограниченията в нея, вкл. и обхватите на изключителните икономически зони, континенталния шелф и пр. Но пък Турция се съобразява с изискванията на международните договори, по които е страна.
Неприсъединяването й към КМП на ООН е обяснението на иначе изглеждащото безумно споразумение с правителството на ПНС в Триполи за разделяне на морските пространства на Източно Средиземно между Турция и Либия, сякаш помежду им ги няма Египет, Кипър, Ливан, Израел, Гърция, Сирия;
2. По отношение действията на Гърция
Онзи ден след разгорещени дебати гръцкият парламент реши да увеличи териториалното си море от 8 на 16 морски мили. Мицотакис ведного обяви, че това се отнасяло ЗАСЕГА само за островите в Йонийско море. Всъщност измененията в закона касаят цялата територия на Гърция, вкл. и разположените на една ръка от Малоазийския бряг острови Хиос, Родос и пр., което е доста грубо погазване на Лозанския договор от 1923 г, с който се слага край на трагичната за Гърция гръко-курска война;
3. По отношение на сондажите около Кипър
Разделянето на Кипър на Република Кипър и Севернокипърска турска република от 1974 г. е в резултат от преврата на кипърски гръцки националисти, подкрепени от военната хунта в Атина срещу правителството на архиепископ Макариос ІІІ и последващия десант на турска армия на основание Лондонския договор от 1963 г, по който Турция е страна-гарант на независимостта и федералния характер на републиката.
Половин век оттогава СКТР не е призната от нито една страна, освен от Турция, но това не й пречи да се управлява от избирани на демократични избори правителство и парламент.
Доводът на Анкара е, че гражданите на СКТР също имат право на дял от националното богатство на общата преди 1974 г. държава, вкл. и на морска икономическа зона;
4. По отношение действията на Франция
Конфронтацията Париж-Анкара е в резултат на подкрепата на другата страна в Либийския конфликт: Франция (с Египет и ОАЕ) подкрепя Хафтар, а Турция (с Италия и Катар) - Сарадж.
И какво като Франция изпраща фрегата в Източно Средиземно?
Преди месец френска фрегата в либийски води опита да спре търговски кораб за проверка, но бе взета на прицел от радара на съпровождащия го турски военен кораб и на мига се отказа.
Много съществен проблем, обаче, за Турция в района на Източното Средиземноморие е присъствието там на относително голям отряд руски военни кораби и две подводници.
Както е известно от историята, за разлика от французите руснаците не са толкова плашливи...
Много ми се ще в Капитал да прочета достатъчно аргументиран анализ по която и да било международна тема, а не само нахапана тема с откровен пропаганден вкус, но видимо ще си остана само с мечтата...
До коментар [#2] от "D-r D":
Ще си останеш само с надеждата. По международните теми има строго спазване на 'редакционната политика'
До коментар [#3] от "DaWolf":
А редакционната политика (както и музиката по циганските сватби) се пожелава от тоя, дето дава паретата. В случая отъркващата се у Демократическата партия Америка за БГ - благодетелят на Иконо.
Добре, че в Кърджалийско няма нефтонаходища.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход