Страната, където жените трябва да изгреят
Следващият японски премиер ще трябва да направи това, което Шиндзо Абе не успя с включването на жените в икономиката


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Абеномиката е политически бранд, който ще живее дълго след като неговият създател се оттегли от управлението. Когато през 2012 г. стана премиер на Япония за втори път, Шиндзо Абе дойде със заявката за шокова терапия, която да събуди третата икономика в света от дългата кома на стагнацията и хроничната дефлация. Планът, станал известен като Абеномика, се състои от три "стрели" - рязко увеличаване на паричния поток от страна на централната банка, което да изкорени дефлацията; гъвкави фискални стимули за раздвижване на търсенето без повишаване на огромния публичен дълг и структурни реформи, които да съживят производителността и да вдигнат растежа.
Като част от третия елемент Абе обеща да създаде "Япония, в която жените блестят". Тази негова инициатива, приела името Womenomics (буквално - икономика на жените), цели да увеличи участието на японките в икономиката. Логиката зад нея е, че жените са най-големият неизползван потенциал на японската икономика и според изследване на Goldman Sachs изравняването на заетостта и заплатите им с тези на мъжете може да повиши БВП с 15%.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
С тази раждаемост, само гонитба на кариерно развитие при жените им трябва. Направо ще ги занули, като останалия свят...
Не казвам, че жените правят нещо лошо или нямат право на равни кариерни възможности. Въпреки това обективните факти показват, че кариерното развитие отлага средната възраст за първо раждане и броя на родените деца.
Едва ли Япония има нужда от това в момента.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.