Съдбата на "Северен поток" 2: Газ, "Новичок" и геополитика

След като вдигнатият шум поутихне, дългогодишната германска традиция да разделя геополитиката от енергийните сделки с Русия най-вероятно ще се запази

"Новичок" или не, "Северен поток" 2 все още не изглежда обречен
"Новичок" или не, "Северен поток" 2 все още не изглежда обречен
"Новичок" или не, "Северен поток" 2 все още не изглежда обречен    ©  Reuters
"Новичок" или не, "Северен поток" 2 все още не изглежда обречен    ©  Reuters
Темата накратко
  • След отравянето на Алексей Навални призивите към Берлин да спре "Северен поток" 2 се засилват
  • В допълнение към политическите съображения идват въпросите дали Германия изобщо има нужда от този газопровод
  • "Новичок" или не, "Северен поток" 2 все още не изглежда обречен

При цялата си пословична предпазливост преди девет години Ангела Меркел доказа, че може да прави резки обратни завои. Дни след аварията в японската АЕЦ "Фукушима" канцлерът изненадващо обяви, че Германия ще се откаже напълно от ядрената енергия до 2022 г. Сега, след отравянето на руския опозиционен лидер Алексей Навални с "Новичок", има очаквания, че Меркел отново ще обърне позицията си на 180 градуса и ще спре кранчето на газопровода "Северен поток" 2.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

6 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 6
    • + 6

    Четох доста за А 234, т.н. новичок, при шоуто Скрипал, пък и после.
    Един от създателите му го нарича "химическа атомна бомба", заради търсения ефект за масово изтребление. Веществото е 1 млн. пъти по-смъртоносно от калиевия цианид (цианкалий). В този смисъл все по-несериозно звучи, че някой отровен с това може да се поразкърши след комата, като след махмурлук, и на другия ден да се заеме с обичайните си занимания. Това може да се случи единствено в приказките на Братя Грим...

    Шоуто с тровенето на Навальний е твърде оголен и изтъркан американски пропаганден демарш за опозоряване на Русия, която тъпо и упорито не може да отрови никого като хората, въпреки дамаджаните със смъртоносната си отрова.
    Фактът, че блогърът с 2% обществена подкрепа в родината си бе откаран на лечение в Германия, бе прекрасна предпоставка за моделиране на общественото мнение във ФРГ и последващ натиск върху бундесправителството за спиране на СП-2 и в суматохата - преформатиране на властта Беларус. Дори полското външно учреди във Варшава задгранично беларуско правителство, което призна на мига...

    В предизборно изнервените вашингтонски кратуни не се побира класическата истина, че икономиката прави политиката, а не обратното. А това правило е в основата на следвоенното немско чудо. Защото в предвоенния период - 1923- 1939 г в Райха беше точно обратното: политиката правеше икономиката. И всички знаем какво се случи след това...
    Затова нищо странно няма в трезвата реакция на правителството и едрия бизнес в Германия и Австрия.

    Екстериториалността на американските закони за справяне с враговете им е в абсурден конфликт с международното право, което не им пречи да продължават да упорстват да заменят цивилизационни норми с политически хрумки.

    И бих попитал: ако руският газ гарантира зависимост, американският втечнен не прави ли същото при това излиза и по-скъпо?

    Нередност?
  • 3
    bobsyn avatar :-|
    Batezuzi
    • - 3
    • + 2

    Никой не дава 10 млрд евро, защото няма някакви сериозни планове и разчети. Дали руския газ е евтин или скъп е относително нещо, защото далеч не е сигурно дали по-високата цена за някои държави не е функция на ламтежа за комисионни, а и да не забравяме, че инсталциите за втечнен газ, строеж обслужване на атомни централи топлоцентрали и други също не е евтино и не става от днес за утре. Тоест "скъпия" газ може би е по-евтин. И казвам евтин, защото договорите за доставки на газ са дългосрочни. Е, ако Русия извива ръцете на партньорите си защо държавите за периода на първите дългосрочни договори не осигуриха алтернативи, за да се отърват от този натиск?

    Нередност?
  • 5
    futurika avatar :-@
    futurika
    • - 1
    • + 1

    " "Газпром" продава своя газ на изкуствено завишени цени на вносителите от Централна и Източна Европа, включително Полша и България. Това означава, че полските и българските потребители от години субсидират инвестициите на "Газпром" и "евтиния газ", изнасян към Западна Европа", казва Биелишчук."
    I rest my case.
    P.S. Не е ли време Западът да остави за малко поне прагматизма си настрана и да започне да действа принципно. Защото заради техния пргматизъм ние от Източна Европа от 45та година почти до сега ручаме жабета. И за да се скапе СССР не Германия и не Франция, а САЩ и ЮК имат основната заслуга. Т.е. те са най-принципни. Аман от мекушавостта и безхарактерието на баба Меркел! Ама Тръмп май ще й отреже мераците, само да бъде преизбран. И ще бъде!

    Нередност?
  • 6
    sfasaf avatar :-?
    sfasaf

    До коментар [#1] от "D-r D":

    За сметка на това си застреляха съвсем успешно главния опозиционен лидер с много над 2% подкрепа насред Масква.

    Нередност?
Нов коментар