Корона изборите на Америка

COVID-епизодът заплашва да намали още повече шансовете на Тръмп да стопи преднината на Байдън и повишава риска от оспорване на вота

Това е кадърът, който вероятно ще се превърне в емблема на четирите години на Доналд Тръмп в Белия дом
Това е кадърът, който вероятно ще се превърне в емблема на четирите години на Доналд Тръмп в Белия дом
Това е кадърът, който вероятно ще се превърне в емблема на четирите години на Доналд Тръмп в Белия дом    ©  Reuters
Това е кадърът, който вероятно ще се превърне в емблема на четирите години на Доналд Тръмп в Белия дом    ©  Reuters
Темата накратко
  • Заболяването на Тръмп връща в центъра на кампанията темата за коронавируса, лошото справяне на администрацията с пандемията и удара върху икономиката.
  • COVID-епизодът заплашва да намали още повече шансовете на Тръмп да стопи преднината на Байдън и повишава риска от оспорване на вота.
  • Политическите последствия от отказа на Тръмп да признае резултата от избори, които е много вероятно да загуби, ще са опасни.

Това вероятно е моментът, с който ще бъдат запомнени четирите години на Доналд Тръмп като президент на САЩ. След като е призовал американците да не се страхуват от коронавируса, той изкачва стълбите на Белия дом, на балкона театрално маха маската и отдава чест на подготвящия се за излитане хеликоптер. Машината Marine One току-що го е докарала от военната болница "Уолтър Рийд", където президентът бе приет само три дни по-рано за лечение на COVID-19.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
4 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 3
    • + 2

    Четири години Капитал със завидна последователност продължава да вижда желаното от донора си (Демократическата партия на САЩ) за реалност.

    Ако предстоящите президентски избори бяха просто референдум - вот на доверие за действащия президент, - повече от сигурно е, че почти всички американци щяха да му кажат „не“. Затова и демократите (и Капитал) разбираемо опитват да представят президентската надпревара 2020 като плебисцит за оценка на настоящия президент, чиито провали са всеизвестни. И демократите бият по тях. На този фон изглежда безумие да се споменава дори възможност за преизбирането на Тръмп.

    А в действителност на 3 ноември от американците се иска друго – не да ОЦЕНЯВАТ миналото, а да ИЗБИРАТ бъдещето.

    И същината на избора е не само какво е правил настоящият президент, но и алтернатива ли му е кандидатът на опозицията, която четири години прави чудеса, за да съсипва всички негови вътрешно и външнополитически инициативи.

    Логично да се смята, че Тръмп не е по-куция кон от двамата, ако се отчетат два важни фактора:
    1. Заради обструкциите на демократите още от първия му ден в Белия, нормалното управление на страната бе практически невъзможно;
    2. Каква алтернатива предлага ДП? Умерен преход в рамките на съществуващата политическа система или радикална лява революция? Демократите носят своята отговорност за политическата каша в САЩ, защото не само дадоха подкрепа на левите радикали в размириците през лятото, но техни губернатори и кметове се включиха с всички сили в разгрома на административно-политическата система.
    Една аналогия:
    В пика на могъществото си през 1979 г. СССР е проектирал безпрепятствено идеологията си по целия свят, държейки половин Европа, финансирайки режими в Азия и Африка и предизвикващ определен страх от ядрено изтребление у Запада. Същото, което преди 10 г. вършеха безпрепятствено и Щатите. Само 10 г. по-късно комунистическата империята рухна под тежестта на разногласията между народите й, конфликтите сред елита и преследването на външнополитически цели, далеч надхвърлящи възможностите й.

    През 2020 г. САЩ удивително напомня СССР през 1989 г. Явно империите си отиват от едни и същи тумори...

    И ако погледнем на изборите през тази призма, то Доналд Д. Тръмп определено не е най-добрия избор за Америка, но е единственият разумен избор.

    Нередност?
  • 2
    gifham avatar :-(
    gifham
    • + 3

    До коментар [#1] от "D-r D":
    Доктор Д, нямате никаква идея какво пишете!
    Може и аз да нямам, но поне живея в САЩ, пътувам из цялата страна и виждам всекидневно и в близък план какво се случва. За да разберете реално какво се случва в една страна, трява да погледнете малките детайли, ежедневно, от всички ъгли.. а не само от екрана и от заглавията.
    Хората не могат да избират бъдещето ако не погледнат какво се е случило в миналото, и по-специално изминалите 4 години.
    И не, демократите не саботират Тръмп, основно той сам се саботира поради факта, че няма никаква идея какво прави в белия дом, игнорира или уволнява всички разумни хора които се опитват да му дадат съвети.
    И това беше през целия му мандат!
    Може Джо Байдън да не е най-добрия избор, но по-лош избор от Тръмп за разбитата САЩ в момента няма.

    Нередност?
  • 4
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 1

    До коментар [#2] от "gifham":

    Благодаря, че сте отделил време на моя текст.

    Във вашия ме смущава логиката ви, че живеенето в САЩ е достатъчно условие за аналитично мислене. Всъщност вашите впечатления (като изключим това, което виждате от прозореца на доджа си) са също толкова опосредствени, колкото и моите, защото четем/слушаме/гледаме едни и същи медии.
    Въпросът опира до нагласите и до възможността да отсеем тоя инфопоток.

    Ако сенилният старец ви изпълва с оптимизъм, ако галите снимката на Хилъри на арматурното си табло - гласувайте за Джо.

    Апропо, преди това трябва да сте американски гражданин, разбира се.

    Нередност?
Нов коментар