Истинска история за фалшиви новини
Македонският град Велес стана известен с "индустрията на фалшивите новини" през 2016 г. На прага на следващите президентски избори в САЩ сайтове от града отново се активизират, но правилата са променени
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
"Велес винаги е бил авангарден, културен град. Тук е отворен първият музей в Македония, първото музикално училище. Така че ми се ще да бяхме известни в световните медии с това, а не с производството на фалшиви новини", казва Аце Коцевски. Коцевски е кмет на града трети непоследователен мандат, което обяснява и защо на портрета в коридора пред кабинета му изглежда осезаемо по-млад. За негово съжаление Велес е известен именно със своята "индустрия на фалшивите новини", а на прага на следващите президентски избори в САЩ и на фона на доклади за нови активни сайтове за американска политика от Северна Македония интересът на медиите към града се възобновява - далеч не заради културната му история.
Четири години след като западните медии с почуда установиха, че много от странните заглавия като "Папата официално подкрепи Доналд Тръмп" и "Хилъри Клинтън: Бих искала да видя хора като Доналд Тръмп да се кандидатират, защото са честни и не могат да бъдат купени" идват от 50-хилядния град в Северна Македония (тогава все още без "Северна" в името си), вниманието отново се насочва натам. Правилата на играта обаче са променени, защото Facebook и Google активно започнаха да работят срещу този тип сайтове и производството на фалшиви новини отстъпи на копирането на истински материали от достоверни източници, макар и с ясен политически уклон. Което не прави цялата история по-малко странна.

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Пак опираме до популярния въпрос "Морално ли е?". Наглед няма извършено престъпление, но на тези хора им е ясно, че разпространяват фалшиви новини, просто не искат да си го признаят. И го правят за пари. Какво ги отличава от предишните бизнесмени в града, които са разпространявали дрога? И при двете в дългосрочен план ефектите са пагубни.
Иначе е лицемерно да се обвиняват социалните мрежи, след като тези са направили бизнес модел точно на техния гръб.
Ако искате да видите фалшива новина отворете собствената си страница или дневник. Там фалшиви новини с лопата да ги ринеш.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход