Втора космическа фирма направи ракети за многократно ползване
Вместо с реактивна тяга Rocket Lab ще приземява първата степен на Electron със спирачен парашут
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Калифорнийският космически стартъп Rocket Lab, който е втората частна фирма, способна да изпраща спътници в околоземна орбита, е на крачка от следващия голям скок в развитието си. Другия понеделник, 16 ноември, компанията ще изпробва в реални условия първата в своята история ракета за многократна употреба. В момента нещо подобно може да прави единствено космическата фирма SpaceX на милиардера Илън Мъск с ракетите Falcon 9 и Falcon Heavy.
Инженерите на Rocket Lab обаче са избрали коренно различен подход при приземяването на своята малка 18-метрова ракета Electron, и по-точно на нейната първа степен. Вместо да намалява скоростта си и да каца чрез реактивната тяга на своите двигатели, тя ще използва като спирачка единствено аеродинамичното съпротивление на атмосферата. След като се забави достатъчно (до подзвукова скорост), Electron ще отваря малък спирачен парашут, а след това - и по-голям с кръгъл купол. Rocket Lab са предпочели тази технология, тъй като ракетата им е твърде малка и няма как да бъде заредена с допълнително резервно гориво, така че да се приземи реактивно.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
"Калифорнийският космически стартъп Rocket Lab"
@Момчил Милев, Rocket Lab e новозеландски стартъп, като на по-късен етап се преместиха в САЩ, заради спечелените договори и възможности за развитие.
А какви ли са тези турбоелектрически двигатели?!
Ракета с парашутче - това го правехме в ракетомоделизма към ТНТМ :-)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.