На Капитолия свирят куршуми
Щурмът срещу Конгреса показа, че Тръмп може и да си отива, но оставя на Байдън отровно наследство


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Вътре в американския Конгрес - куршуми, сълзотворен газ, нахлула гневна и страховита тълпа, простреляна и убита жена. Отвън на Капитолия - озверели лица, покатерени по сградата хора, сблъсъци, насилие и хаос.
Тези шокиращи сцени бележат края на ерата "Тръмп", която формално би трябвало да приключи на 20 януари с встъпването в длъжност на новоизбрания американски президент Джо Байдън. Финалните й конвулсии, разиграли се зрелищно във Вашингтон на 6 януари, показаха най-грозното лице на Америка на Доналд Тръмп. И са най-стряскащото доказателство, че дори когато отиващият си президент напусне Белия дом - с всички съмнения дали ще го направи мирно и доброволно - тръмпизмът ще остане. След четири години Тръмп Америка е страна с дълбоки рани, разкъсвана от войнствено разделение. И Джо Байдън ще има почти невъзможната задача да укроти демоните й и да й помогне да постигне мир със себе си.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
17 коментара
Путин отвори нова бутилка шампанско/ботокс.
Не е вярно твърдението за една жертва.
В сградата на Капитолия от силите за сигурност са застреляни четирима, а отвън от рани са починали още трима.
Но бройката на труповете не е най-същественото, макар от случаите на щурмуване на парламенти, за които се сещам в момента: в Армения миналия месец, преди това в Беларус, в Македония през 2019, в Хонконг, в Южна Корея по-рано, та дори и в БГ през 1996 г до жертви не се стигна.
Защо само в Америка се стреля на месо?
И по-важното: защо никой не обяви недоволните в Минск, в Хонконг или в София през 1996 г, които правиха абсолютно същото, както и американците вчера във Вашингтон, за лупени диваци, а бяха етикирани като борци за демокрация?
Просто е: двойният аршин и доминантната роля на плащащия за музиката на медийния оркестър...
Некомфортно ми е, че Капитал абсолютно очаквано отново се плъзна по демократическата пързалка да рита падналия, а не се опитва да осмисли процесите. Може би за толкова му стигат силиците?
Защото като гледам на кадрите от вчера десетките хиляди гневни американци пред Капитолия, много глупаво и абсурдно е внушението, че един-единствен Тръмп ги е засилил да щурмуват парламента. Гражданите щурмуват свещените крави на властта, тогава и само тогава, когато с измами или с некадърност са доведени до безизходен глад (Великата френска) или тотално им е отказана справедливост (Унгарската 1956).
Последователната кампания (капилярче, от която е и Капитал) Тръмп да се представя като някакъв американски Бокаса/Иди Амин е изключително несъстоятелна и това го показват дори нагласените резултати от изборите на 3 ноември, които не можаха да скрият мажоритарни 71 000 000 гласа на пълнолетни, не поставени под запрещение, не освидетелствани американски граждани за него .
Тия 71 млн. за лудницата ли са?
По темата Тръмп Капитал от години отдалеч заобикаля няколко много съществени теми, изясняването на които би дало възможност на широката публика да добие по-ясна представа за катализаторите на процесите в САЩ. Неизясняването им обслужва единствено опростеното анимационно представяне на лицата и процесите - тип Том и Джери...
1. Отношенията Републиканска партия - Тръмп.
Защото една част от явно доста поразпадналата се на крила и кълки РП се дистанцира от своя президент и своя кандидат за втори мандат, а друга се бори за него до последно.
2. Защо й е на ДП абсолютната власт в САЩ?
3. Защо анти Тръмп лобитата в РП доброволно се отказаха от властта, до която в това си насипно състояние партията им няма да се докосне поне десетилетие?
4. Какви процеси ще текат в тотално разделеното американско общество? И да се внушава, че сатаната Тръмп е разделил Америка е обидно глупаво. Той ли разделя и българското общество? Или разделител са процеси, които протичат в обществата и водят до несигурност, обедняване, безперспективност?
Капитал няма капацитет да даде отговор на тези въпроси.
Дирижираното опростачване и изграждането на елементарни еднозначни възприятия, обаче, стартира процеси, които бутат обществото лека-полека да престане да мисли и да гълта наготово пропагандната попара, която му бутат в устата.
Разбира се, в името на демокрацията...
Ако успеят да отстранят Тръмп в следващите дни с общи усилия на вицепрезидента, правителството, сената и конгреса ще успеят да поправят част от щетите. Ще е интересно да видим.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.