Присъдата срещу Навални: Протести и наказание
Вкарването в затвора е опит опозиционният лидер да бъде неутрализиран за изборите. Но свръхреакцията на Кремъл издава притеснение на фона на продължаващи протести


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Опит за неутрализиране на най-опасния критик на Кремъл. Така беше изтълкувана от руската опозиция и от външния свят присъдата от три години и половина затвор срещу Алексей Навални. Решението на съда е да замени условната присъда на Навални с ефективна заради това, че Навални е нарушил мярката "подписка" и не се е завърнал веднага в Русия от Германия, където беше лекуван след отравяне с новичок миналата година. Опозиционният лидер няма да лежи три години и половина в затвора, а две години и осем месеца, тъй като времето, прекарано от него под домашен арест, се счита за част от присъдата.
Докато течеше заседанието на съда във вторник, руската полиция е арестувала над 1400 души, протестиращи срещу задържането на Навални. ЕС, САЩ и Великобритания заклеймиха присъдата и призоваха за незабавно освобождаване на опозиционния лидер. България също реагира бързо, като външният министър Екатерина Захариева определи присъдата като "напълно неприемлива".
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.