Разединеното кралство: Спечелиха Brexit, но какво могат да загубят

Шотландия и Северна Ирландия са по-близо до независимост след британското напускане на ЕС

Шотландският първи министър Никола Стърджън заговори открито за втори референдум, след като Великобритания гласува за Brexit
Шотландският първи министър Никола Стърджън заговори открито за втори референдум, след като Великобритания гласува за Brexit
Шотландският първи министър Никола Стърджън заговори открито за втори референдум, след като Великобритания гласува за Brexit    ©  Reuters
Шотландският първи министър Никола Стърджън заговори открито за втори референдум, след като Великобритания гласува за Brexit    ©  Reuters

"Обединеното кралство е в конституционна криза", предупреди вестник Times в края на януари в материал, илюстриран с разкъсано на парчета британско знаме. Причината са поръчани от изданието социологически проучвания, които показват, че гласоподавателите искат референдум за независимост на Шотландия и за единна Ирландия. Според цитираните данни 51% от северноирландците настояват за провеждането на публично допитване относно отцепването, като повече хора (42%) от преди подкрепят обединена Ирландия. Става ясно и че половината шотландци искат втори референдум за независимост, като 49% желаят да се отделят от Обединеното кралство, 44% са против, а 7% се колебаят. Тези резултати карат Times да обобщи, че отделните проучвания на нагласите в Шотландия, Северна Ирландия, Англия и Уелс показват, че "усещането за британска идентичност, което преди сплотяваше държавата, сега е в разпад".

Британският премиер Борис Джонсън напоследък е зает да обмисля стратегия как да убеди шотландците в ползите от оставането в 313-годишния съюз с Англия. Той се опитва да омаловажи правителството на искащата независимост Шотландска национална партия (ШНП) в Единбург, като предлага финансиране за "някои британски проекти" там директно от Лондон. Но бивш консервативен министър, пожелал анонимност, признава пред вестник Financial Times: "Не смятам, че има ясна стратегия за съюза." И допълва, че в момента британският кабинет е разделен на две - едната част иска да работи съвместно с администрациите, към които са прехвърлени управленски правомощия, а другата подкрепя подхода за "демонстрирането на мускули при запазването на единството".


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    sfasaf avatar :-|
    sfasaf
    • + 2

    Ейре като не са в ОК, та какво? Някак си са се справили с икономическите проблеми, понеже не се кланят на кралицата. Не само това, но и се развиват много по-бързо от Великобритания. Шотландците също могат да го постигнат, когато влязат в ЕС.

    Съвременна Великобритания се управлява от кралско семейство с Шотландски корени, така че шотландците имат морално право да си тръгнат във всеки един момент от този съюз.

    Нередност?
Нов коментар