Китай се стреми към по-малък ръст на цените на суровините
Азиатската страна вече преодоля икономическите ефекти от пандемията


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Докато голяма част от света все още се бори с пандемията от коронавирус, китайската икономика показва признаци, че вече е преминала пика на възстановяването. Един от признаците, че първоначалният скок е приключил, са цените на суровините. Според пред-пандемичните данни от 2019 г. Китай без съмнение е най-големият купувач на мед в света и търсенето й влияе върху цените по целия свят. В края на миналия месец медта достигна най-високата си цена от около десетилетие. Но оттогава котировките са спаднали с около 6%, според данните на Лондонската метална борса. Ръстът на цените на по-малко известни метали като кобалт и литий, използвани в производството на батерии за електрически превозни средства, също намалява, пише CNBC.
Китай остава основният източник на търсене на суровини, но търсенето нараства с по-бавни темпове, казват анализатори от Института за международни финанси. Те отбелязват, че за разлика от политиките, които повишиха цените на суровините и се стигна до т. нар. супер цикъл преди повече от десетилетие, сега Пекин използва по-консервативни стимулиращи мерки за справяне с пандемията. Анализаторите очакват Китай да използва "политическите стимули по-пестеливо" и да расте с по-бавни темпове от 5% до 6%, което няма да стимулира растежа на развиващите се пазари толкова, колкото в миналото.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.