Колко ще струва автоголът на Ердоган
С уволнението на гуверньора на централната банка турският президент рискува икономическо самоубийство
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Една от шегите тези дни е, че постът гуверньор на турската централна банка е по-проветрив дори от този на треньор на ФК "Челси". Но докато при футболен клуб честата смяна на ръководителя може да мине за безобиден каприз на собственика на отбора, от който печели или губи само той, при централните банки нещата са доста по-сериозни. Мащабът на последствията - също.
Шокиращото решение на турския президент Реджеп Тайип Ердоган да уволни гуверньора на централната банка Наджи Абгал с указ, издаден в малките часове на 20 март, предизвика земетресение. То още не беше затихнало, когато във вторник стана ясно, че е освободен и заместник-управителят, което отново прати пазарите надолу. Замяната на водещи икономически фигури не свършва дотук - напускат също управителят на фондовата борса, директорът на суверенния фонд, главният изпълнителен директор на най-голямата държавна банка Ziraat.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Много е рано за се гласим да ядем житото на Турция.
Откакто се помня турската лира все се срива спрямо долара, задлъжнялостта расте главоломно и...Турция си стои в Г7 сред най-развитите страни в света.
Набъркването в темата за паридната девалвация на лирата на оттеглянето на Турция от неолибералната Истанбулска конвенция, руските С400 и забраната на кюрдската Демократична партия на народите, а пропускането на същностните доводи: абсолютно сигурните милиардни нвестиции от Катар и тюркския свят срещу сигурност и не на последно място принципите на исмямското банкиране, които не познават понятието "лихва", което е забранено от Корана, говори за пореден път за зидане на статия около предварително взети тези.
И САЩ няма как да "накаже" Турция за покупката на руските ЗРК, просто защото, когато след свалянето на руския Су-24 руско-турските отношения бяха на прага на война, НАТО спешно изтегли германските и американските комплекси Пейтриът от Турция и я оставиха абсолютно незащитена. Четири години - от 2015 до 2019, когато се договори с руснаците, Ердоган лазеше по корем на Обама да му разрешат да купи Пейтриът. Десетина отказа...
И да припомня на Капитал, че кюрдският проблем е основният нерешим национален дразнител там още от времето на Османската империя. Който проблем грубо се използва от американците за дестабилизиране на района на Близкия чрез спорадично възкресяване на мечтата за Велик Кюрдистан на отскъснати от Турция, Сирия, Ирак и Иран територии.
Така еднопланово е допустимо да се пише в читалищно вестниче.
Пардон - Г20.
Турция започва новия век с валута по-скъпа от долара. Сега вече цена между 6 и 8 е ежедневие. Представете си какво щеше да ви е, ако лева беше отбелязал такива "рекорди"...
Националисти или не, това си е кражба и закрепостяване за турците. Докога ще търпят това?
До коментар [#1] от "D-r D":
Не си много убедителен.
До коментар [#4] от "ra40":
С кое?
Че първия ми културен шок в Турция преди 20 г беше, когато на ферибота ми поискаха 15 000 лири, за да ми отключат тоалетната ли?
Или че Турция е все по-ислямизираща се държава, а Коранът забранява както мъжеложството, така и лихварството?
Или че Турция е напът да осъществи действителна енергийна независимост?
Ми четете си щатните преразказвачи.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.