САЩ предлагат нов план в глобалните преговори за корпоративен данък
Офертата е големите мултинационални компании да плащат данъците в страните според направените продажби в тях


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Администрацията на американския президент Джо Байдън предложи нов модел за данъчно облагане на мултинационалните корпорации и призова най-големите световни компании да плащат данъци на националните правителства въз основа на продажбите им във всяка държава. Това е част от сделката за въвеждане на глобален минимален данък върху печалбата, чиято инициатива отново е на Вашингтон.
В документи, изпратени до 135 държави, които преговарят за международното данъчно облагане чрез Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) в Париж, с които разполага Financial Times, Министерството на финансите на САЩ излага план, който да се прилага за глобалните печалби на най-големите компании, включително големите американски технологични групи, независимо от физическото им присъствие в дадена държава. Целта на плана е да катализира преговорите в ОИСР, в която членуват развитите страни, с обещанието за по-стабилна международна данъчна система, която да спре въвеждането на национални дигитални данъци и да блокира избягване на данъци от много мултинационални компании.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
Е, след реакцията на големите корпорации новата администрация на Байдън започна леко да свива амбициите си, но на вид. Реално, макар и поднесена в една по-луксозна и примамлива опаковка, президентската администрация действа до голяма степен в стила на Тръмп, не допускайки противоречия. Партийните механизми за подтискане на разногласието и опозицията в Конгреса са в пълен ход и се решава с просто мнозинство с гласа на вице-президентката.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход