🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Ще дерайлира ли атаката над Иран опитите за съживяване на ядрената сделка

Експлозията в Натанц ще се усети и във Виена

Настоящият ирански държавен глава Хасан Рохани няма да участва в президентските избори заради лимита на мандатите
Настоящият ирански държавен глава Хасан Рохани няма да участва в президентските избори заради лимита на мандатите
Настоящият ирански държавен глава Хасан Рохани няма да участва в президентските избори заради лимита на мандатите    ©  Reuters
Настоящият ирански държавен глава Хасан Рохани няма да участва в президентските избори заради лимита на мандатите    ©  Reuters

На 10 април Иран имаше два повода за радост. Единият беше възобновяването на преговори по-рано през седмицата във Виена с цел съживяването на международната ядрена сделка, която президентът на САЩ Доналд Тръмп изостави през 2018 г. Другият беше отбелязването на Националния ден на ядрените технологии, в който участваха изпълнители, облечени като ядрени учени около центрофугите в Натанц, съоръжение в провинция Исфахан, и пеещи във възхвала на научната мощ на Иран. Иранските власти обявиха, че най-накрая са възстановили част от съоръжението, което беше поразено от мистериозен взрив миналата година. Ден по-късно, на 11 април, съоръжението беше ударено отново.

Тази атака унищожи източника на енергия за центрофугите, които въртят уран, за да извлекат делящи се изотопи, подходящи за употреба в реактори или, ако са достатъчно концентрирани, в производство на бомби. Хиляди машини бяха повредени. Иранските власти обвиниха Израел, твърдейки, че експлозиви са били внесени нелегално в Натанц, скрити в маса. За разлика от предишни инциденти израелските власти признаха пред репортери, че израелската разузнавателна служба "Мосад" наистина е замесена.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • + 1

    Настоятелното облъчване с войнстващите неолиберални трактовки на The Economist показва едни доста архаични възприятия за света около нас, водещи логиката си от славните колониални времена.

    Кой казва, че 3 г. след като САЩ разпаднаха СВПД Иран продължава да иска реинкарнацията му?

    Да, през 2015 г. за Техеран той беше въпрос на живот или смърт. Но сега?...

    Западът не внушава доверие, защото след като се оттеглиха от СВПД САЩ напъдиха от него и сателитите си. Ирански активи за над 50 млрд долара, въпреки условията по сделката от 2015 г., продължават да са блокирани из целия колективен Запад. Онзи ден се мярна инфото, че Южна Корея освободила 30 млн. долара, за да може Техеран да купи с тях ковид ваксини!

    Западът вече няма лостове за влияние върху Иран. Едно защото западните топ компании като на пожар, заплашени от американски санкции, разпродадоха безценните си активи и се оттеглиха от Иран, и второ - тези години на бавно душене тласнаха Иран устойчиво в орбитата на Русия и Китай. Всъщност китайски и руски концерни изкупиха на мига дяловете на Тотал, ПСА, Даймлер, БАСФ и пр.

    Руски военни кораби охраняват иранските танкери в Средиземно и в Индийския.
    Миналата седмица Китай и Иран сключиха сделка за 400 000 000 000 долара, които ще влязат в иранската икономика и за 25 г. напред Пекин си резервира иранското производство на нефт.
    И е много точна тъжната западна трактовка, че Китай просто си купи Иран.

    От геополитическа гл.т. за Пекин и Москва е каре аса Техеран да продължи да бъде трън в петата на Запада.
    А Израел? Израелските ядрени тероризми за Техеран са просто изключително удобен повод за успешно мотивиране за крайната необходимост ислямската република да има своя ракетно ядрен меч.

    Свърши това със сделките със Запада.
    Още ли не се вижда?

    Нередност?
Нов коментар