Китай внимателно следи Афганистан, докато САЩ се оттеглят
Пекин е готов да сътрудничи с талибанитe заради икономическите си амбиции в региона
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
С изтеглянето на САЩ от Афганистан Китай следи изкъсо западната си граница и провежда преговори с талибаните - ислямисткото движение, което беше отстранено от властта през 2001 г. В началото на месеца САЩ обявиха, че ще напуснат основната си военна база в Афганистан. Около 600 войници ще останат в страната, за да защитят американската дипломатическа мисия, съобщава Financial Times. Пентагонът очаква да завърши оттеглянето си до 11 септември, две десетилетия след като американският президент Джордж Буш обеща да победи талибаните и "Ал Кайда".
Въпросът сега е не само дали талибаните могат да запълнят вакуума, създаден от оттеглянето на САЩ, но и дали Китай, въпреки дългогодишната си политика на "ненамеса", може да се превърне в поредната сила, която ще се опита да се намеси в политиката на Афганистан.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
След като тоягата не успя , идва ред на моркова ...
Безрадостно е да се четат матросовщините на Капитал...
Какво "оттегляне", Мери? Едни племена, въоръжени с калашници, изгониха световния хегемон от страната си!
Преди 20 г. по ЦРУ-схемата, прилагана дотогава успешно в Гватемала, Хондурас, Виетнам, Чили и т.н. президентът Буш прати главорезите си в Афганистан, за да свалят неудобния му режим и да сложат марионетен, когото да крепят на щиковете си.
20 г. по-късно свръхсилата Америка (за да не стане като в Сайгон през 1972 г), падна дотам да преговаря в Доха с терористи! Защото движението на талибаните е признато за терористично от целия колективен Запад.
"Оттеглянето" на САЩ и суфражетките им от Афганистан всъщност е капитулация. Ефектът й ще промени не само ситуацията в Централна Азия, но и възприятието за Америка по света.
Защото капитулацията на Америка в Афганистан посочи новия силен в района - ислямските радикали. И тъй като в Афганистан живеят племена - таджики, пущуни, белуджи, хазарейци и пр.- тепърва ислямският радикализъм на талибаните ще обхваща съседните племена през формалните държавни граници, дестабилизирайки що-годе светските Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан. А малко по на изток от тях е Китай, който едва ли си умира от кеф да има за съседи радикални ислямски екстремисти оттатък границата тъкмо на Синдзян-Уйгурския си автономен район.
Та в този ред на мисли Китай ще направи нужното да угаси пожара на талибаните. На с оръжие като янките, а с инвестиции, препитание, работни места и образование. Защото козарите не стават за работници в китайските фабрики...
Всеизвестни са примерите как Китай привърза към орбитата си доскорошния най-предан американски сателит в района Пакистан. И разкъсваният от десетилетия от политически и религиозни войни Пакистан се умиротвори.
И стъпките за това са две: а) изгонване на янките и б) мощни инвестиции.
Първо а) и после б).
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.