Новата китайска доктрина на Байдън

Протекционизмът и реториката му "ние или те" ще навредят на САЩ и ще отблъснат съюзниците им

Оптимистите отдавна се надяваха, че включването на Китай в глобалната икономика ще го превърне в "отговорен участник" и ще доведе до политическа реформа. Като президент Доналд Тръмп твърдеше, че това е слаба тактика. Сега Джо Байдън превръща реториката на Тръмп в доктрина, която противопоставя САЩ срещу Китай, борба между политически системи, която, казва той, ще има само един победител. Заедно Тръмп и Байдън създадоха най-драматичния пробив в американската външна политика през последните пет десетилетия, откакто Ричард Никсън отиде в Китай.

Байдън и неговият екип основават своята доктрина на база убеждението, че Китай е "по-малко заинтересован от съвместно съществуване и повече от доминиране". Задачата на американската политика е да притъпи амбициите на Китай. САЩ ще работи с Китай в области от общ интерес, като изменението на климата, но ще противодейства на амбициите му в други. Това означава изграждане на сила у дома и работа в чужбина със съюзници, които да допълнят икономическата, технологичната, дипломатическата, военната и морална тежест на САЩ.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    antipa avatar :-|
    D-r D

    Това, разбира се, са глупости за лековерни наивници!

    Щели да работят съвместно с Китай по измененията на климата, а да се противопоставят на амбициите му в други сфери... И как на практика ще стане това?!

    Миналата седмица Уенди Шърман се разходи до Поднебесната, за да уговори среща на Си със стария Джоузеф през октомври в Италия на Г-20. За да се наметне старежът с амплоато на велик политик...

    Само че китайският й колега нарита милата Уенди като парцалено кълбо на мачле в махалата и Уенди се върна във Вашингтон на минус с директиви какво трябва да поправят САЩ в отношенията си с КНР.
    Китайците не смятат за конструктивен тон в дипломацията безалтернативното налагане на американското разбиране на понятия като демокрация и права на човека. И че за Китай повдигането на тези съждения предизвиква насрещни, при това убедителни и обосновани аргументи, чиито смисъл се свежда до две точки:
    1. Правата на човека имат цивилизационна обвързаност и всяка държава има за тях свои разбирания, произтичащи от националните, исторически, културни, религиозни и пр. особености. Това, което САЩ обявяват за универсална трактовка, всъщност е инструмент за външна намеса във вътрешните работи.
    2. Самата Америка има толкова грехове към човечеството и е проляла толкова кръв по целия свят, че едва ли има лице да обяснява на когото и да било как е правилно да се държи.

    Доктрината на сАЩ към Китай може да се обясни с едно изречение:
    ако развитието на Китай бъде спряно (по някакъв начин), всички проблеми пред САЩ - вътрешни и външни - ще изчезнат и Америка отново ще стане велика.

    Както писах в началото: това, разбира се, са глупости за лековерни наивници!

    Нередност?
Нов коментар