Новият брой:
Образованието: Лунната мисия на България

Афганистан: Завръщат ли се талибаните

Има реална опасност ислямисткото движение отново да вземе властта в Кабул през следващите шест месеца

През последните дни бойни действия се водят основно в южната и западната част на Афганистан, както и в столицата Кабул, където в рамките на 24 часа бяха извършени няколко бомбени атентата и нападения от засада.
През последните дни бойни действия се водят основно в южната и западната част на Афганистан, както и в столицата Кабул, където в рамките на 24 часа бяха извършени няколко бомбени атентата и нападения от засада.
През последните дни бойни действия се водят основно в южната и западната част на Афганистан, както и в столицата Кабул, където в рамките на 24 часа бяха извършени няколко бомбени атентата и нападения от засада.    ©  Reuters
През последните дни бойни действия се водят основно в южната и западната част на Афганистан, както и в столицата Кабул, където в рамките на 24 часа бяха извършени няколко бомбени атентата и нападения от засада.    ©  Reuters

Както можеше да се очаква, след като настоящият американски президент Джо Байдън потвърди решението на своя предшественик Доналд Тръмп за бързо изтегляне от Афганистан, ситуацията в раздираната от гражданска война централноазиатска държава, известна с прозвището си Гробницата на империите, стремително започна да се влошава. Особено знаково беше напускането на авиобаза "Баграм" - най-голямото военно летище в страната, откъдето САЩ координираха своята кампания срещу бунтовниците талибани в продължение на 20 години. Преди около месец то тихомълком беше опразнено от щатската армия посред нощ и без да бъдат предупредени афганистанските сили, които впоследствие трябваше да поемат контрола над него.

След този символичен акт талибаните увеличиха в пъти атаките си срещу правителствените сили за сигурност, и то с нарастваща ефективност, без обаче да нападат малкото останали войски на САЩ и НАТО. През последните два месеца бунтовниците се успели да овладеят повече територии от който и да било момент от 2001 г. досега. От около 20% през май в момента техните сили са увеличили контролираната от тях територия в Афганистан до около 50%, отбелязват представители на проекта Long War Journal на неправителствената организация Foundation for Defense of Democracies, които следят в реално време ситуацията "на терен". Става дума за над 145 области, като в непосредствена заплаха се намират половината от столиците на афганистанските провинции.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
4 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 1
    • + 1

    Въпросът в заглавието (на който в текста всъщност не се дава отговор) е циничен.
    Талибаните, които в края на 80-те бяха обучавани, финансирани и използвани като американски прокси срещу съветските нашественици в Афганистан, в един миг се превърнаха в изпуснатия от бутилката дух и се стигна дотам, американските им ментори да изкупуват от тях щедро раздаваното им оръжие, за да озаптят кланетата между отделните племена, фракции и родове.

    Реално през 2001 г САЩ влезе в Афганистан по стъпките на СССР и с оттогава ясно как ще завърщи авантюрата - с бягство.
    Защото колкото малоумен беше опитът на тогавашна Москва чрез пущунското племе на Наджибула да пръсне социализма сред племената в Афганистан, също толкова бе и опитът на англосаксите да натрапят на същите тия племена западното разбиране за демокрация.

    Афганистан е само де юре унитарна държава, докато де факто е сбрана от племенни територии, в които вождът има абсолютната власт. На кралят/президента в Кабул е делегирана представителност, доколкото играе сложната игра на зачитате интересите на племената, които враждуват традиционно по линията север-юг.

    В този смисъл англо-американската идея да се заложи на силна централна власт и да се изгради централна армия е неприложима в Афганистан. Както и се видя на практика.
    Що се отнася до армията там - това е най-сигурно изплащаната заплата в страната и затова много мъже, за да издържат семействата си обличат униформата.
    Армията не се бие с талибаните. Те са техни съплеменници. С талибаните воюват само афганските спецчасти под ръководството на американски инструктори. И не е изненада, че талибаните пускат предали им се редовни части (дори четох, че давали пари на дезертьори, за да си приберат при семействата си в далечни краища), но са безмилостни и разстрелват на място пленници от спецчастите.

    Всъщност сериозният проблем от американското бягство е очаквания износ на ислямски фундаментализъм в съседните ислямски страни, които са в хълбока на Русия и Китай и неминуемо ще създадат проблеми на противниците на Америка.

    И тъй като това е логично следствие от поредното завземане на властта в Афганистан от талибаните, дали пък не е истинската цел на светкавично решеното американско бягство?

    Нередност?
  • 2
    weiss avatar :-|
    Weiss
    • + 1

    Талибаните никога не са си отивали. Както не са си отивали и узбекските милиции на ген. Рашид, и таджикските отряди на наследниците на Ахмад Шах Масуд, и хазарското племенно опълчение, и другите пущунски групировки (етническата база на Талибан са основно пущу- най-голямата етническа група в Афганистан, но не всички са талибани). От Афганистан си тръгват само дошлите отдалеч. Страната е трибализирана, между общосттие има недоверие, преплитат се интересите на близки и далечни външни сили. От времето на Ахеменидите Бактрия е най-проблемната, дива и трудна провинция, лесна за завладяване и много трудна за умиротворяване, и така две хиляди и четиристотин години. В една песничка от младостта се пееше:
    Мы выходим на рассвете, Над Баграмом дует ветер, Раздувая наши флаги до небес... и так далее :-) От Баграм накрая всички си тръгват....

    Нередност?
  • 3
    antipa avatar :-|
    D-r D

    P.S. В продължение на темата.
    Заплахата на талибаните да отстрелват висши правителствени чиновници, ако въздушните удари, убиващи мирни жители, продължат, е приведена в изпълнение/ вчера в Кабул е застрелян в колата си шефът на правителствения пресцентър.
    Държавният департамент на САЩ осъдил убийството и го нарекъл нападение над свободата на словото. Какво отношение имат САЩ ли? Ами самолетибомбардировачите и дронорете-убийци са техни. Излитат от катарската им база Ал Удейд и през въздушното на Пакистан навлизат в Афганистан.

    Талибаните превзеха и първата си провинциална столица - Зарандж. В отговор е бомбардирана резиденцията на новия губернатор, който се предполага, че е сред убитите при нападението.

    Видимо тия дни министерският съвет в Кабул пак ще е в траур...

    Нередност?
  • 4
    nxy48610609 avatar :-|
    amidala
    • - 1
    • + 2

    Изчетох всички статии по темата Афганистан, които се оказаха с един и същ автор. Странната закономерност е, че прогнозите му в тях са се провалили до една.
    Какви 6 месеца, Момчил Милев?! От петък до днес са паднали 5 регионални столици! С тия темпове още до края на август талибаните ще възстановят емирата си от 1996 г.

    Нередност?
Нов коментар