🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Държавен преврат в Гвинея разтърси пазара на алуминий

При отстранения президент Конде страната стана един от основните износители на боксит, но жизненият стандарт почти не се повиши

Африканската страна се превърна в петия най-голям износител на боксит в света и успя да привлече милиарди долари инвестиции.
Африканската страна се превърна в петия най-голям износител на боксит в света и успя да привлече милиарди долари инвестиции.
Африканската страна се превърна в петия най-голям износител на боксит в света и успя да привлече милиарди долари инвестиции.    ©  Reuters
Африканската страна се превърна в петия най-голям износител на боксит в света и успя да привлече милиарди долари инвестиции.    ©  Reuters

Първият демократично избран президент на Гвинея дойде на власт през 2010 г. с обещанието да подобри стандарта на живот в богатата на природни ресурси африканска страна. Тази седмица обаче мнозина тържествуваха по улиците, след като някогашният активист за демокрация и политически изгнаник Алфа Конде беше отстранен чрез военен преврат. Той действително успя да превърне Гвинея в световен фактор на пазара на алуминий, но гражданите на страната останаха разочаровани - техният живот не се подобри. Конде си навлече допълнително недоволство миналата година с изменението в конституцията, което му даде възможност за трети мандат.

Международни организации като Африканския съюз и ООН осъдиха преврата. Но може би най-силната реакция дойде от пазара на алуминий, където цената на суровината се повиши до най-високото ниво за последното десетилетие - 2896 долара за тон, в отговор на страха, че предлагането ще бъде ограничено. За световната алуминиева индустрия последствията от прекъсвания на доставките от страната биха били критични. Най-силно засегнати могат да бъдат Русия и Китай, които разчитат основно на боксит от Гвинея.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 3
    • + 7

    Внушението, което се прокрадва, че чрез преврат може да се вдигне стандарта на живот е малоумно.
    Дори анархиста княз Кропоткин не е стигал до такива полети на мисълта, докато е възвеличавал революцията. Октомврийската.

    Само с преписване и преразказване на правилни медии не става.
    Един смислен текст би следвало да разкрива причините, движещите сили и интересите на участниците. Обикновено интересите са геополитически и икономически. Както при всички известни преврати, така и в случая.

    И така:
    Жизненият стандарт на чернокожите не интересува и никога не е интересувал абсолютно никого. Историята го показва. Конкретната цел на военния преврат в Гвинея - много видимо - е промяна на силите, контролиращи световния пазар на алуминий. Това сега са Китай и Русия.

    1. Гвинея е на трето място в света по добив на боксит след Австралия и Китай и на първо по запаси. Основни потребители на рудата са Китай и Русия, които са инвестирали в Гвинея общо над 55 млрд. долара и притежават трите й най-големи находища на боксит.
    От 60-те млн.т. алуминий, произведен през 2020 г на Китай се падат повече от половината, следван от Австралия и Русия.

    Питане:
    а) кой има интерес чрез нестабилност в Гвинея да блокира двете водещи в отрасъла страни - Китай и Русия?
    Подсказване: кой води търговска война с Китай и санкционна с Русия?

    2. Геополитическите причини

    Членството на Гвинея във влиятелния и авторитетен Африкански съюз (създаден по инициатива на либийския лидер Муамар Кадафи) е безспорно предимство.
    Африканският съюз е търпим към преврати в страните-членки, но е безкомпромисен, когато се погазва конституция.
    Първото нещо, което направи полк. Думбуя, след като арестува спящия президент Конде, беше да отмени конституцията. И - естествено - първото нещо, което направи АС бе да изключи Гвинея от съюза.

    Питане:
    а) кой има интерес Гвинея да загуби подкрепата на АС?
    б) кой има интерес от отслабване влиянието на АС заради отпадане на страни-членки?
    Подсказване: кой разсипа водещата тогава страна в АС Либийската Джамахирия и уби основоположника на съюза Муамар Кадафи?

    Миналата година френски спецчасти арестуваха в леглото президента на Мали. Същото се случи и сега в Гвинея, единствената разлика е, че не от френски парашутисти, а от такива, служили във Франция.

    Питане:
    а) прдължават ли фантомните болки на бившата метрополия по отношение на някогашните й колонии?
    б) на кого пречи засиленото китайско икономическо и руско военно присъствие в страните от Тропическа Африка?

    Когато достигнем до отговори на тези въпроси, превратът в Гвинея ще стане просто прозрачен.
    Дотогава.

    Нередност?
  • 2
    epk1515013158546444 avatar :-|
    Венцеслав Ралев
    • + 1

    Да. Този лош, лош Запад е виновен за всички злини на тази планета. Башар Асад и Кадафи са ангелчета.

    Нередност?
  • 3
    sfasaf avatar :-|
    sfasaf

    До коментар [1] от "Dr–D":

    Ами, браво на САЩ и Франция значи. Понеже русотролите винаги с голяма надсмешка коментирате геополитическото и военно влияние на Европа и САЩ, сега може да се посмирите малко.

    САЩ удариха Китай там, където боли - похвално.

    Серията на Д-р Д да защитава диктатори, водещи народа си към просешка тояга продължава.

    Нередност?
Нов коментар